studnia
Kiedyś były prawdopodobnie przy każdym domu - to jak element podstawowego wyposażenia, nie ozdoba. Korbka, wiadro na łańcuchu i drzwiczki chroniące przed wpadnięciem. Studnie.
Dziś w erze wodociągów (zimna woda osobno, ciepła woda osobno) i przyłącza to formalność. Te, które widzicie na zdjęciach pełniły swoje funkcje zwykle od lat 50-tych, czasem pełnią po dzień dzisiejszy. Pani Henryka oprowadza mnie po ogrodzie domu rodzinnego, na którym taka studnia jest. Nie mogła stać w zbyt dużej odległości od domu, by była funkcjonalna. Tu studnia ze względu na usytuowanie w terenie (poniżej gruntów ornych Wołka) nie dostała zezwolenia na dalszy "żywot". Można z niej czerpać wodę jedynie do czynności gospodarskich, podlewania roślin.
Miewały ok. dziesięciu metrów głębokości i więcej. Zwykle im głębsza studnia tym lepsza jakość wody.
Wody podziemne znajdują się pod ziemią w warstwach wodonośnych, które są geologicznymi formacjami skał, piasków i żwirów, które mogą zatrzymywać wodę. Można je znaleźć prawie wszędzie, a ich zasoby są bardziej stabilne niż wód powierzchniowych.*
Pan Jan mówi, że studnię kopano nie dłużej niż 2 dni, kładziono bloczki. Kolejna studnia na Wrzosach, zaglądam w głąb, nie widzę tafli wody - jest tak głęboko czy wyschła? Wiadro przy korbce - to chyba znak, że jednak tu czerpie się wodę.
Poziom wód gruntowych w Rybnej jest niski (z całą jego krasowością), ale mają na niego wpływ okoliczne kopalnie.
„Spotkamy się kiedyś u studni,
Takiej zwykłej z kołowrotem.
Woda w niej będzie chłodna,
W świat uwierzymy z powrotem“, Adam Ziemianin
Bardzo dziękuję Pani Henryce i Panu Jankowi za "studzienne" opowieści.
* https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/2536-uczynic-niewidzialne-widzialnym-wody-podziemne-motywem-przewodnim-swiatowego-dnia-wody-2022
Źródło: https://quotepark.com/pl/tematy/studnia/