top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

chodzenie z kołatkami i zejście do cudownego potoku


Są wyjątkowe dni w roku związane ze świętami i są wyjątkowe miejsca i wydarzenia. Ten obrzęd jest charakterystyczny tylko dla naszej miejscowości i odbywał się w noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek.

W tę noc ludzie nosili po polach krzyżyki wyplecione z własnoręcznie wykonanych palm święconych w poprzedzającą Niedzielę i zatykali je w ziemi. Zwyczaj ten miał przynieść urodzaj a odbywał się przy dźwiękach kołatek - terkotek. Na koniec należało zejść do strumienia płynącego przez Bednarze i obmyć twarz i ręce pod wykutą w skale kapliczką z Jezusem Frasobliwym. Skąd tam się wzięła i co daje obmycie się w wodzie nabierającej cudownych właściwości w tę jedną jedyną noc pięknie opisuje pani Stanisława Malik w książce o historii Rybnej.

Te zwyczaje zaginęły ok. trzydziestu lat temu, a może warto do nich wrócić i ocalić od zapomnienia? Palmy wykonane samemu będą wyjątkowe. A że kołatek już nie ma? Odpust w marcu zaradzi i temu problemowi.

Ale co tam opis. Posłuchajcie żywej i pięknej opowieści Państwa Stanisławy i Władysława Strojków, przed oczami będą Wam się przesuwać obrazy tej wyjątkowej nocy. I jeszcze kilka niesamowitych wątków. Gotowi do wysłuchania?


Wywiadu wysłuchaliśmy dzięki pasji wnuczki Państwa Strojków - Magdy. Dziękujemy!

203 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Łysa Góra

Poniedziałek

bobo

bottom of page