• Kinga

wąwozów wyliczanie


Zakładamy dobre buty i schodzimy do wąwozów. Jest ich w Rybnej dość dużo - jedne bardzo duże, inne głębokie, są też krótkie, płytkie, kamieniste, lesiste - do woli i co kto lubi. Bednarze, Wrzosy i Nowy Świat - teren jest tak ukształtowany, że tutaj jest ich najwięcej. Uwielbiam je wyszukiwać i odkrywać.

Poniżej opis części wąwozów w Rybnej. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej - tych mniejszych i jednego dużego. Ten duży zostawiam sobie na inną okazję.

Dla mnie to ogromna frajda zagłębiać się w nie, każdy jest trochę inny. Może i Wam sprawi przyjemność spacer po wąwozach.

Podskale - Jadąc ulicą Na Morgi i kierując się na wschód po lewej stronie jest zupełnie niewidoczny z drogi, schowany wśród drzew, Jest bardzo głęboki i zbudowany z dużych płyt, z pewnością wiosną lub po obfitych opadach płynie nim woda, pnie się na wysokość 289m npm od 280 metrów na odcinku ok. 130 metrów, trudny do przejścia i bezwzględnie wymaga dobrego obuwia.

Piekło - Rzuca na kolana. Byłam tam pięć razy i stanowczo oświadczam, że to nie koniec. Różnica poziomów od 295m do 360 npm (licząc dojście pod Sosenkę) i ok.900 metrów długości. Kiedy się już do niego zejdzie trzeba rozsądnie iść, bo niewiele jest miejsc gdzie można wejść z powrotem do góry. Dno piaszczyste, złocisty piasek, po deszczach płynie nim woda. To pierwszy świadomie wyszukiwany przeze mnie wąwóz. Świadomie to nie znaczy, że wiedziałam w co brnę. Miałam problem ze znalezieniem go, a kiedy to mi się udało wróciłam do domu tak pokrwawiona od krzewów ostrężyn, że wyglądałam jakbym wracała.. z Piekła?

Nowy Świat - różnica wysokości od 312 - 325 metrów npm i w przybliżeniu 280 metrów długości.

Niedługi, ale piękny. Jak scenografia do baśni. Porośnięte mchem skały tylko potęgują to wrażenie. Ale zobaczcie go z góry - odkryjecie jego inną naturę. Płynie nim potok, czasem zanika. I pomyślcie - ponad nim sady.

Brzezina - wysokość od 305 do 330m npm i około 1450 m długości (w całości) - odkryłam go przypadkiem - bajecznie kolorową jesienią - więc wyglądał wprost oszałamiająco. Małe wodospadziki są dodatkowym urozmaiceniem.

Zapaście - pnie się od 302 - 330m npm, ma ok, 640 metrów długości. Pierwszy, na który natrafiłam, nieświadomie. A ponieważ było późne popołudnie i nie chciałam się dalej zagłębiać to większość informacji na jego temat zdobywałam wypytując mijanych w drodze powrotnej mieszkańców. Wciąż stanowi dla mnie zagadkę.

Teraz zaplanujcie, wczesną wiosną kiedy nie ma jeszcze liści wybierzcie się koniecznie. Ja zakochałam się w naszych wąwozach.

#wąwozy

48 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer