• Kinga

do źródeł


Spacerem do źródeł wypływających w Rybnej zakończył się dzisiaj obrzęd Krzyżyków. W wielu miejscach na Bednarzach wybija woda o czym przekonał nas przewodnik Piotr prowadząc w takie miejsca..

A wszystko zaczęło się od nieco szalonego pomysłu przywrócenia tradycyjnego chodzenia z kołatkami i krzyżykami w Wielki Piątek i zejścia do cudownego potoku. I jeszcze po drodze Konkurs na Najpiękniejszą Palmę. Kiedy zobaczyłam nadchodzące osoby z palmami pod kościołem to szybko zrozumiałam, że "numerków" do znakowania zabraknie. Na szybko z Józefem i Mirkiem jeszcze obmyślaliśmy zmiany w kategoriach konkursu. Palmy były piękne. Moja palma mogła startować co najwyżej w kategorii "Najskromniejsza" lub jak to określiła życzliwa osoba "Najbardziej Ekologiczna".

Krzyżyki nie zebrały tylu chętnych, ale byli tacy, którzy podjęli i to wyzwanie. Krótkie spotkanie pod kościołem z krzyżykami a w międzyczasie szybki konkurs dla najbardziej aktywnych na odnalezienie odcisku amonita w przykościelnym murze. Obaj startujący stanęli na podium bo okazało się, że "muszle" są dwie (musiałam coś przeoczyć).

O godzinie dziesiątej spotkaliśmy się pod Skałą. Obmyliśmy twarz w źródlanej wodzie i kto mógł ruszył na spacer do góry. Na skrzyżowaniu Brzezin i Bednarzy jest skała, z której wypływa krystalicznie czysta woda i to ona zasila ów strumień. Spacer udał się wyśmienicie - nasz mały przewodnik Piotr podprowadzał nas w piękne miejsca. Dziś "spacery" należały do niego.

A na koniec powiem Wam, że dziś rano po godzinie piątej otrzymałam wiadomość, że były osoby, które postąpiły dokładnie z tradycją i o tej godzinie już wracały od źródełka. To fantastyczne, jestem pod wielkim wrażeniem. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie to możliwe w szerszym gronie. Jesteście wszyscy fantastyczni!

p.s. bardzo dziękuję panu, który zgodził się na zdjęcia skałki z wytryskującą wodą z jego ogrodu


45 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer