• Kinga

królowa może być tylko jedna. o wyższej formie inteligencji


Na szczycie struktury stoi królowa matka. Funkcje społeczne pszczół zmieniają się w zależności od potrzeb i sytuacji. Zaczynają od czyszczenia komórki, później karmią starsze larwy, następnie młodsze. Kolejne zadania dla coraz starszej i bardziej doświadczonej pszczoły to - odbieranie nektaru, sprzątanie ula, budowa komórek, wypacanie wosku. Dopiero wtedy jest nobilitowana do wylotu z ula. Końcowa funkcja to strażniczka - na wylotku (u progu ula) przemieszczane są bardziej doświadczone pszczoły, z większą "wiedzą życiową", którą sprawniej wykorzystają i szybciej podejmą decyzję w trudnych sytuacjach.

Kupując miód korzystam z okazji i pytam właścicielkę, panią Danutę o możliwość zrobienia zdjęć i bloga o pasiece. Pani Danuta wyraża zgodę i mówi, że jak rozkwitną czereśnie czyli za ok. tydzień to da znać, bo wtedy jest pięknie. Trochę nie dowierzam temu "za tydzień" i "kwitnące czereśnie" (wiosna co dopiero) ale z ochotą przystaję. Po tygodniu odczytuję wiadomość, że jeśli jestem dalej zainteresowana to mogę przyjechać. Jasne, że jestem zainteresowana. Zmęczenie gdzieś znika, w aucie, ale już na miejscu zmieniam buty na obcasach na sportowe. Pani Danuta okazuje się pełną uroku Danusią z darem do opowiadania i życzliwością do świata. Wprowadza mnie w świat pszczół, miodu i nektaru. Bierzemy kapelusz z siatką, dzięki temu będę mogła zrobić zdjęcia pszczołom przy samym wylotku.

Staję na skraju czereśniowego sadu, na jednym ze wzgórz Rybnej. Brak mi słów.

Pszczoła zapamiętuje gdzie mieszka po otoczeniu - opowiada właścicielka pasieki. Rejestruje dokładnie wygląd świata zewnętrznego wraz z odległościami pomiędzy danymi punktami.

W trudniejszych czasach gdy pożytku jest mniej królowa składa też mnie jaj - by nie osłabić ula.

Jeden ul - jedna rodzina, gdy braknie pożytku pomiędzy pszczołami z różnych uli może dojść do wojny. Gdy ule przesunięte są o kilkaset metrów od siebie to pszczoły przynoszą miód różny w smaku. Dzieje się tak, ponieważ kwiaty miododajne zmieniają się w zależności od miejsca, czasu kwitnienia i pogody.

Wracamy, jestem oszołomiona widokami i tym co dowiaduję się o życiu pszczół - wyższa forma inteligencji. A tu jeszcze spotykamy właściciela winnicy sąsiadującej winnicy Zagrabie i wstępuję do piwniczki. Ale to już temat na kolejnego bloga.

p.s. Serdeczne podziękowania za zaproszenie, poświęcony czas i pasjonujące opowieści.

Z pasieki państwa Feluś powstają miody o różnych smakach, najlepiej popróbować każdego. Telefon do pasieki 88 222 05 82

#pasieka #pszczoła

34 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer