• Kinga

od nowa odkrywanie Piekar - cz. II


Niedzielne popołudnie. Pani Zosia Pyla, która wcieliła się po raz kolejny w przewodnika stawia mnie i Józka, który dołączył do wycieczki przed obliczem cudów. Sama mówi, że trasę przygotowała bardzo skrupulatnie (można się było domyślić) i prowadzi nas dwoma szlakami. Pierwszy z nich do miejsca niewidocznego z drogi, schowanego w zieleni - ale o nim w następnym wpisie, dziś o oglądaniu okolicy spod chmur.

Z głównej piekarskiej drogi zjeżdżamy w bok, jest bardzo wąsko, trzeba uważać, ale można jechać do góry i do góry... Nagle widzę to co nasza przewodniczka chciała nam pokazać - zapiera dech w piersi. Jeszcze parę kroków i jesteśmy na Piekarskich Skałkach, na wzgórzu Okrążek. W dole Wisła, Wisły odnoga, klasztor w całej okazałości - ten w Tyńcu, a na horyzoncie ten na Bielanach . W dole urwisko, z boku widać odsłonięte skały, w dali kominy elektrowni. Mówię, że czasem wyglądają malowniczo na co pani Zofia z właściwym sobie poczuciem humoru stwierdza, że owszem - "czasami, dobrze ujęte".

Wyruszamy na kolejne wzgórze - na Stróżnicę. Myślę, że już tego dnia zobaczyłam wszystko, ale gospodyni ma coś w zanadrzu. Pracownia krzemieniarska z okresu paleolitu. Teraz pokryta soczystą zielenią, gdzieniegdzie wystają skały rodzące krzemienie - pofalowane morze zieleni. Wzdłuż wyraźnie odcinający pas w kształcie łodzi. Przypadek? Wszak za pracownią - rzeka.

A z rzeką pani sołtys ma kolejne plany i marzenia - co można zrobić dla miejscowości, mieszkańców i turystów. Przeprawa promowa działa, można też płynąć Wisłą galarą. Czas na kolejne pomysły! Czas też rozstać się tego dnia, długo jednak będę miała pod powiekami zachwycające krajobrazy widziane z góry. Chwilo trwaj!

p.s.1.Pięknie dziękuję pani Zofii za baśniową podróż - w czasie i przestrzeni.

p.s. 2. Zwrócono mi uwagę pod postem z cz. I, że jaskinia na pierwszym zdjęciu jest w rzeczywistości kawerną, w której trzymano lód dla pobliskiego pałacu. Dziękuję za czujność i gratuluję znajomości tematyki.

#piekary

16 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer