• Kinga

Kamienna Góra czyli...


... Przeginia Narodowa i Przeginia Duchowna.

Jako Kamienna Góra pojawiła się już w dokumentach w 1276 roku (choć sama nazwa funkcjonowała wcześniej), W 1346 zaczyna funkcjonować nazwa Przeginia. Nie sposób dokładnie określić jak długo trwał epizod z nazwą Kamienna Góra - ale jest ciekawy.

Jedna wieś, dwóch właścicieli. Skomplikowane losy miejscowości jak i tło historyczne tych terenów i całej Polski, Część wsi znalazła się w kluczu piekarskim (jako dobro Klasztoru Tynieckiego), druga w kluczu czernichowskim, Tę z klucza czernichowskiego po III rozbiorze Polski rząd austriacki włączył do sowich terenów by na początku XIX wieku sprzedać ją prywatnym właścicielom. Od 1827 pojawią się w oficjalnych dokumentach dwie wyodrębnione i niezależne miejscowości - Przeginia Duchowna (jako byłe dobra klasztorne) i Narodowa (jako spadek po Królewszczyźnie), Całą tę skomplikowaną historię doskonale opisuje Sołtys Przegini Narodowej na swojej stronie http://www.soltysprzeginianarodowa.pl/index.php/home - koniecznie tam zajrzyjcie, bo dowiecie się również o legendarnych siostrach Przegini i Irys.

Jadąc przez obie miejscowości rzeczywiście można nie zauważyć, że gdzieś jest podział, że wyjechaliśmy z jednej, że to już druga. Zapraszam na spacer po prostu po Przegini - jakby nie było podziału.

Część Przegini znajduje się po drugiej stronie drogi nr 780, ale tylko kawałek. A po południowej stronie drogi już Kajasówka. Za nią zaczynają się zabudowania - typowa ulicówka. Od razu zauważymy piękne stare zabudowania, m.in. spichlerz. Jest jeszcze piękna kaplica - kościółek z XIX wieku wybudowana (również ufundowana) przez rodzinę Marchewków. Jadąc dalej będziemy mieć po prawej staw w nieczynnej piaskowni (niewidoczny z drogi) a po lewej kawałek dalej dwór Matejkówka znajdujący się w parku. Nieco pół kilometra w kierunku Czernichowa kolejne jeziorka - warto tam się zatrzymać na spacer.

Jest w Przegini coś co nigdy z żadnych podziałów administracyjnych nic sobie nie robiło - potok Rudno. Niewidoczny z głównej drogi, ale warto rzucić na niego okiem - najlepiej z tego miejsca 50.007553, 19.659041 - bo jest tam dość szeroki mostek.

Kamienna Góa, jedna czy dwie Przeginie - mnóstwo atrakcji, warto je odkrywać dla siebie.

p.s. zdjęcia w kaplicy wykonałam dzięki uprzejmości państwa Marchewków w maju, dziękuję bardzo

Dla 3 pierwszych osób zgłaszających się na FB - magnesy na lodówkę (z Rybną).

#kamiennagóra #przeginia

37 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer