top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

ślad. tamci przed nami


Na mapie pozycja pod nr 96. Ślad osadniczy z wczesnego średniowiecza. Właściwie śladu po nim już nie ma, dał mi się we znaki - bo postanowiłam go odnaleźć.

W Rybnej jest czternaście zatwierdzonych stanowisk archeologicznych - od mezolitu przez wpływy rzymskie po późne średniowiecze. Kiedyś tu też kwitło życie.

Ślad osadniczy pod nr 96 odnalazłam. Poza zdjęciami krajobrazu nie będzie innych, bo dziś pośród pól nie ma śladów. Nie ma też oznaczeń w terenie. Szkoda. Można jednak spróbować wyobrazić sobie mieszkających tu przed nami i ich życie.

Najprawdopodobniej domy budowane z najpospolitszego budulca czyli drewna osadzone były w półziemiankach. Mogło ich być maksymalnie kilkanaście na stanowisku. Osada prawdopodobnie była otoczona lekkim wałem ziemnym lub mocnym płotem drewnianym. W pobliżu mieli potoki. Z pewnością lepili i wypalali naczynia - Rybna leży na szlaku glinianym a samo stanowisko chyba dokładnie na nim - linia Maciejówka - Wrzosy - Orlej. Musieli spotykać się z podróżującymi tym szlakiem, uprawiać ziemię, przygotowywać ubrania, wymieniać się towarem, robić proste ozdoby i cieszyć się życiem - bo wbrew powszechnie panującej opinii - średniowiecze wcale takie ponure nie było.

Nie ma śladów, nie ma pamiątek - mimo to macie ochotę podumać o tych, którzy tu byli przed nami? Poszukać w polach miejsc, w których mieszkali? I właściwie... nie myślcie o nich "tamci".

37 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

skarby

bottom of page