top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

gdyby miał głos


Gdyby miał głos i mógł mówić to ten wpis wyglądałby tak:

Zdjęcia i Spacery - Proszę, przedstaw się

Lisie Jamki - Nazywam się Ciepły Dół, ale w okolicy i dla przyjaciół i znajomych jestem Lisie Jamki, niech tak zostanie.

ZiS - Kiedyś byłam u Ciebie, ale wtedy niewiele o Tobie wiedziałam, zrobiłeś na mnie jednak niesamowite wrażenie, wiedziałam, że wrócę. Nie wiedziałam jednak kim jesteś naprawdę. Dowiedziałam się niedawno. Opowiedz o tym, opowiedz o sobie.

LJ - Jestem chyba największym lejem krasowym na terenie Jury. Mam około sto metrów szerokości, to podobno świetny wynik. Jestem też bardzo głęboki.Tego jednak teraz nie zobaczysz. Jestem jednym wielkim wysypiskiem śmieci... (LJ milknie i widzę, że płacze).

Gdyby miał głos, ale nie ma... Położony już na terenie Czułowa, ale bardzo dobrze znany również w Rybnej - jeden z największych w Polsce lejów krasowych.

Lej krasowy – zwykle naturalna forma ukształtowania powierzchni ziemi: okrągłe lub eliptyczne zagłębienie terenu, o głębokości zazwyczaj mniejszej niż średnica, często z podziemnym odwodnieniem. Jego średnica może się wahać od kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów. Leje krasowe mogą się formować stopniowo bądź pojawiać się nagle; występują na całym świecie. Leje krasowe powstają na skutek stopniowego usuwania słabo związanego podłoża skalnego (takiego jak wapień) przez płynącą wodę, zapadnięcie się stropu jaskiń czy też obniżenie się lustra wody. Czasem lejem krasowym może być także wejście do położonej głębiej jaskini. Są one powszechne wszędzie tam, gdzie dominującymi skałami są wapień, halit albo inne skały, które stosunkowo łatwo ulegają rozpuszczeniu przez wodę. Kiedy skały zostają rozpuszczone, w ich miejscu powstają puste przestrzenie oraz groty (za wikipedią).

Pierwszy raz do niego trafiłam w zeszłym roku. Miałam problem z ustaleniem gdzie dokładnie się znajduje, ale w końcu udało się. Niesamowite formy wapienne, zwietrzałe skały tworzące okienka, szczeliny, okapy. Łatwo zrozumieć skąd nazwa Lisie Jamki.

Kiedy poznałam geologa Andrzeja Górnego - dowiedziałam się, że mamy na naszym terenie jedną z największych osobliwości geologicznych w okolicy - ogromny lej krasowy. Nie mogłam ustalić o co chodzi, bo nie mieliśmy map, ale żyć mi to nie dawało. Ostatnio jednak Andrzej wyciągnął książkę z mapą i zaznaczonym na niej Ciepłym Dołem. "Aaaa! To Lisie Jamki, znam to miejsce, jest obłędne". Znane też dobrze jak się okazuje geologom. I nie tylko - niestety. To wyjątkowe miejsce stało się również dzikim wysypiskiem śmieci. Właściciele nie mogą sobie z tym poradzić, nie sposób upilnować porządku. To dla nich poważny problem. Są wyjątkowymi ludźmi, mają świadomość urokliwości miejsca i dużo dobrych chęci, ale ręce opadają...

ON głosu nie ma, to ja krzyczę - USZANUJCIE TEN CUD NATURY! Może ktoś usłyszy... Może przejedzie dalej i pozbędzie się śmieci w przeznaczonym do tego miejscu!

ZiS - Lisie Jamki, chciałbyś coś na koniec powiedzieć?

LJ - Mam jaskinię.


71 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

wyrobisko

u Piekła bram

bottom of page