• Kinga

dołki i urwisko


Na satelitarnej mapie Google - las jak las. Przeglądam mapę lidar - tu już wygląda całkiem ciekawie. Postanawiam wziąć Orlej od wschodniej krawędzi. Dojeżdżam do wieży nadawczej na Wielkiej Górze i dalej już idę. Nie ma pogody, niebo jest zupełnie bure więc nic mnie nie rozprasza w dojściu do celu (widoki na góry) - a mimo to źle idę. Wyciągam w końcu telefon z mapą i trafiam tam gdzie chciałam. Tam gdzie chciałam - z całą pewnością - a jednak jestem zaskoczona. Dołki, dołki, dołki - to się zgadza - choć dopiero dokładnie przeglądając sieć natknę się na informację czym one są.

Jest też wielka dziura (albo małe urwisko - jak ktoś woli) - tego szukałam. Odnajduję to co mnie tu zwabiło - ale sprawia mi niespodziankę. Małe urwisko, wielka dziura - około trzydzieści na czterdzieści metrów - nie wiem ile w dół, nie schodzę. Jest trochę ślisko, wolę nie ryzykować zjazdu. Odsłonięte skały - to prawdopodobnie nieczynny mały kamieniołom z porfirowym urobiskiem. Jest piękny, drzewa wokół dodają uroku. Na wschód od niego za linią drzew już pola i nowa winnica, na zachód i północ teren mocno pofalowany i porośnięty drzewami - w końcu to las Orlej ze swoimi tajemnicami.

Długo szukam informacji nt tego fragmentu lasu. W końcu natrafiam na pracę "Państwowy Instytut Geologiczny w latach 1939 - 1946" pod dyr. Karola Bohdanowicza i tam dowiaduję, że w tamtym okresie funkcjonowały tam urobiska glinki (tzw. glinki grójeckie, wykorzystywane m.in. do budowy pieców i produkcji cegieł). W końcu natykam się również na taką informację na geocaching.com i dodatkowo, że w 1910 roku wydobywano w tych okolicach ok. 600 wagoników glinki rocznie.

O kamieniołomie nie znajduję nic. Będzie wobec tego dalej "wielką dziurą": w moim myśleniu o Orleju. Wrócę tam na pewno, a raczej - będę wracała. Rozpala wyobraźnię. Może i Was skusi na spacer?

to jest cel:


p.s. ten spacer nie opiera się na żadnym oficjalnym szlaku dawnego górnictwa - to jedynie moja propozycja spaceru

#głuchówka #wielkagóra #orlej

Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer