top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

Mitamianka - jak to pięknie brzmi


Brzmi znajomo czy obco? Z pewnością intrygująco. A Potok Czułowski? Bardziej swojsko? A to cały czas ten sam strumień. Potok Czułowski znany też (bardziej po stronie Czułówka) jako Mitamianka. W sumie jak podaje Wikipedia to ponad osiem kilometrów cieku wodnego. Wypływa z Nowego Światu i płynie na południe przez Kanionkę by zmienić kierunek na wschodni - na Czułówek. Raz widoczny słabiej, raz mocniej dopływa do Kostrzyńca na skraju Rybnej i Czułówka i tam wygląda najciekawiej. Pośród drzew, poniżej pól wyrobił sobie dość szerokie koryto - tu teren obniża się o ok. 3 metry a woda momentami płynie bardzo wartko pomiędzy kamieniami i głazami. Na brzegu od strony Rybnej resztka kamiennej budowli - być może to pozostałość mostku łączącego brzegi.

Dalej płynie przez Czułówek i w Kaszowie wpływa do Sanki. Bardzo malownicze osiem kilometrów. Mój spacer nie był tak długi, to raczej swobodne poruszanie się po okolicy, ale z potokiem jako celem. Może i Wy spróbujcie iść szlakiem Mitamianki choć od Kostrzyńca na Morgi albo na odwrót - z północy na południe. Nie zapomnijcie założyć kaloszy, bo momentami będzie grząsko. Spróbujcie też poszukać resztek mostku (?) i dajcie się oczarować szumowi potoku pomiędzy głazami.

p.s. teren potoku był oczyszczony w ramach akcji Wielkie Sprzątanie Rybnej wiosną 2018r, niestety obecnie ponownie jest bardzo zaśmiecony

88 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Łysa Góra

zgubna zieleń

bottom of page