top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

przepis na palmę i awanturę


Ostatnio w moje ręce wpadła cudowna lektura - to niepublikowane materiały nieżyjącej już Zofii Podgórskiej we wciągający i wartki sposób opisujące życie ówczesnej Rybnej.

... "W palmową niedzielę święcenie palmy. Szykować palmę i święcić to przywilej chłopaków. Nie robiło się jej, jak dzisiaj, z bazi, tylko z trzciny błotnej tak zwanej "bagnięci". Na bagnięć chodziło się w jesieni, trzymało na strychu, albo w komorze. Przed niedzielą palmową wynosiło się ją na pole, albo jak nie było słońca, to kładło na piec. Żeby się "wykociła" czyli zrobiła puszysta rozcapierzona. Dodawało się do palmy jałowiec, "sakłak" i "kokocynę" Jedno z nich ma liście podobne do jesiona. Drugie to chyba jest kruszyna. Palma musiała być odpowiednio duża jak miotła i odpowiednio mocna. Po nabożeństwie, chłopcy zazwyczaj palmami się bili. Rybnianie z Przeginianami"...

To "spotkanie" chłopców odbywało się "na dole" (teraz ulica Dolna). Dowiedziałam się jednak, że było jeszcze jedno miejsce, gdzie w ten sam sposób składano sobie życzenia - przy remizie. Tam z kolei wytrzymałość palm sprawdzali Rybnianie z chłopakami z Czułówka. Żeby palma podczas tych prób wytrzymałościowych nie rozleciała się wkładano "bijok".

Kij, który stanowił rdzeń palmy nazywał się bykowiec - na co dzień był kijem do poganiania krów. Do dekoracji używano bukszpanu i przewiązywano gałązkami wierzby podobnie jak miotły.

Wykonywania palm rybnieńskich będzie można się nauczyć na Warsztacie 29 marca, który przewidziany jest w Bibliotece w Rybnej. Start o godz. 18.00. Do niczego więcej z tego postu nie zachęcam! ;)


Sakłak czyli Kruszyna Pospolita

sakłak czyli Kruszyna Pospolita


Kłokocka czyli Kłokoczyna Południowa

kokocyna czyli Kłokoczka Południowa


Trzcina Bagienna czyli podstawa bagnięci

trzcina bagienna czyli podstawa bagnięci

p.s. Bardzo dziękuję paniom Annie i Stefanii, córkom wspomnianej pani Zofii za wszystkie cenne wskazówki i uwagi.

105 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

kwiat paproci

Łysa Góra

Poniedziałek

bottom of page