• Kinga

o Basi co w ogień pójdzie


Zdjęcia i Spacery (ZiS) - boisz się ognia?

Basia Więcek (BW) - tak!

Nie takiej odpowiedzi się spodziewałam. Basia - od marca 2018r druhna w OSP Rybna, obecnie nominowana do tytułu Strażak Małopolski 2019, prywatnie matka trójki dzieci, zadziorna dziewczyna.

BW - czuję respekt przed żywiołem. Wejdę w ogień, tego się nie boję, ale wiem jaką ogień ma moc. Kiedy idziesz do palących się traw i wiatr nagle zmieni kierunek - cały podmuch idzie na ciebie, to zaskakuje.

ZiS - od kiedy myślałaś, żeby zostać strażakiem?

BW - nigdy! (Basia się śmieje, a ja znowu nie takiej odpowiedzi się spodziewałam). Zawsze chciałam być kierowcą samochodu rajdowego. Kiedy musiałam podjąć decyzję w sprawie planów zawodowych dostałam propozycję przystąpienia do OSP w Rybnej. Tak się zaczęło.

ZiS - pamiętasz pierwszy wyjazd do akcji?

BW - jasne! Syrena alarmowa, parę sekund później sms do jakiej akcji jedziemy i po drodze myślę, że to spokojny wyjazd a na miejscu przekonuję się, że jest zupełnie coś innego - poszkodowani są zdezorientowani, działają chaotycznie, wyczuwa się mocny stres. Teraz wiem, że to zupełnie naturalne, ale wtedy tego nie wiedziałam i dopiero słowa kolegi "zobacz co z dzieckiem" pchają mnie do działania, wyrywają z zaskoczenia. Później już wiem co robić.

ZiS - czego się boisz w swojej służbie?

BW - tego co wszyscy - "dziecko". Poszkodowane dziecko wywołuje najmocniejsze emocje. Podobnie widok rozległych obrażeń.

Idziemy przez Skotnicę, Wrzosy. Kolejne pytanie więc nasuwa się logicznie samo - co myślisz o wypalaniu traw?

BW - brak słów na to co zostaje ze zwierząt po przejściu ognia. To też zagrożenie dla dorobku życia właścicieli sąsiednich pól, upraw, sadów....

Basia jest jedną spośród sześciu kobiet ubiegających się o tytuł Strażak Roku na sześćdziesięciu kandydujących. Jest energiczna i stawia sobie wysokie wymagania - ciągle podnosi kwalifikacje i szkoli się. Basia Ochotniczka - gotowa w każdej sytuacji do ruszenia na pomoc. Do wypadku i w ogień.

Głosowanie trwa do 17 kwietnia 2019r

Klikając tutaj można przejść do strony głosowania: Głosuj na Basię

#osp #rybna #strażak #druhna

75 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer