top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

o Basi co w ogień pójdzie


Zdjęcia i Spacery (ZiS) - boisz się ognia?

Basia Więcek (BW) - tak!

Nie takiej odpowiedzi się spodziewałam. Basia - od marca 2018r druhna w OSP Rybna, obecnie nominowana do tytułu Strażak Małopolski 2019, prywatnie matka trójki dzieci, zadziorna dziewczyna.

BW - czuję respekt przed żywiołem. Wejdę w ogień, tego się nie boję, ale wiem jaką ogień ma moc. Kiedy idziesz do palących się traw i wiatr nagle zmieni kierunek - cały podmuch idzie na ciebie, to zaskakuje.

ZiS - od kiedy myślałaś, żeby zostać strażakiem?

BW - nigdy! (Basia się śmieje, a ja znowu nie takiej odpowiedzi się spodziewałam). Zawsze chciałam być kierowcą samochodu rajdowego. Kiedy musiałam podjąć decyzję w sprawie planów zawodowych dostałam propozycję przystąpienia do OSP w Rybnej. Tak się zaczęło.

ZiS - pamiętasz pierwszy wyjazd do akcji?

BW - jasne! Syrena alarmowa, parę sekund później sms do jakiej akcji jedziemy i po drodze myślę, że to spokojny wyjazd a na miejscu przekonuję się, że jest zupełnie coś innego - poszkodowani są zdezorientowani, działają chaotycznie, wyczuwa się mocny stres. Teraz wiem, że to zupełnie naturalne, ale wtedy tego nie wiedziałam i dopiero słowa kolegi "zobacz co z dzieckiem" pchają mnie do działania, wyrywają z zaskoczenia. Później już wiem co robić.

ZiS - czego się boisz w swojej służbie?

BW - tego co wszyscy - "dziecko". Poszkodowane dziecko wywołuje najmocniejsze emocje. Podobnie widok rozległych obrażeń.

Idziemy przez Skotnicę, Wrzosy. Kolejne pytanie więc nasuwa się logicznie samo - co myślisz o wypalaniu traw?

BW - brak słów na to co zostaje ze zwierząt po przejściu ognia. To też zagrożenie dla dorobku życia właścicieli sąsiednich pól, upraw, sadów....

Basia jest jedną spośród sześciu kobiet ubiegających się o tytuł Strażak Roku na sześćdziesięciu kandydujących. Jest energiczna i stawia sobie wysokie wymagania - ciągle podnosi kwalifikacje i szkoli się. Basia Ochotniczka - gotowa w każdej sytuacji do ruszenia na pomoc. Do wypadku i w ogień.

Głosowanie trwa do 17 kwietnia 2019r

Klikając tutaj można przejść do strony głosowania: Głosuj na Basię

89 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Głuchówki

bez instrukcji

bottom of page