Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png
  • Kinga

bagnięć nasza i krzyżyki nasze


Aby tradycji stało się zadość w najbliższą niedzielę trzeba poświęcić bagnięć. Robienie bagnięci nie jest rzeczą prostą - trzeba mieć wiedzę jakie rośliny mogą się znaleźć w naszej palmie i jak ją składać. Tego wszystkiego uczyły panie - Stanisława Malik i Krystyna Tekieli w trakcie warsztatu 29 marca organizowanego przez Asię Kędzierską.

Nazwa "bagnięć" jest charakterystyczna dla naszych okolic, a podstawą palmy jest trzcina błotna - zwana właśnie bagnięcią.

Mamy nadzieję, że lekcje przyniosą owoce - bo już w tę niedzielę konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. W tym roku jedynie w dwóch kategoriach - palma wykonana zgodnie z lokalną tradycją (bagnięć) oraz zwykła palma, najbardziej estetyczna. Nagrody już czekają, baranki cukrowe wręczane najmłodszym po mszy również. Do konkursu pozostał jeden dzień, nie możemy się doczekać by zobaczyć Wasze prace. A później koniecznie zróbcie z nich w domu krzyżyki, wstańcie wcześnie w Wielki Piątek, zejdźcie do Brzeziny, obmyjcie twarz w cudownym źródle (tylko tego dnia) i zatknijcie krzyżyki w pola lub ogrody.

Wielkie podziękowania dla pań Krystyny Tekieli i Stanisławy Malik za przeprowadzenie Warsztatu oraz Asi Kędzierskiej za jego organizację.

#bagnięć #krzyżyki

50 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

zdjęcia i spacery po Rybnej