top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

kiedy szkoła nie była szkołą a zamek wciąż był twierdzą


Rybna - rok 1817 - rodzi się idea założenia szkoły a już w grudniu 1818 z inicjatywy Dozoru Głównego Szkół Początkowych szkoła ta powstaje. Mieści się wtedy w dwóch wynajętych izbach. W utrzymanie szkoły zaangażowani byli mieszkańcy oraz dwór. Dziesięć lat później Komisja Włościańska wyznacza w centrum plac pod budowę szkoły, Nowy budynek powstał dopiero w ... 1857r i w listopadzie tego roku wprowadzono uroczyście uczniów.

Babice - XIV w - powstaje ponad wsią zamek - miejsce wypadowe okolicznych rozbójników łupiących najbliższe miejscowości. Później został zdobyty przez wojska książęce i przekazany biskupstwu, następnie na jego miejscu powstaje nowy - o charakterze obronnym. Przez pewien czas pełni funkcję więzienia biskupiego (dla nieposłusznych mnichów), w XVII wieku zostaje zdobyty przez Szwedów i podpalony przez nich kiedy go opuszczają. Jest też przystankiem w wyprawie Jana III Sobieskiego na Wiedeń. W XIX wieku przechodzi na własność skarbu państwa władz austriackich i popada w ruinę. W czasie II wojny światowej pełni jednak dalej rolę bastionu. To przyczółek Rosjan. Czerwonoarmiści w styczniu 1945 upojeni alkoholem tracą czujność - wielu ginie, ranni odsyłani są do szpitala. W Rybnej.

Rybna - okres okupacji - szkoła funkcjonuje, ale pod "dyktando" okupanta, W latach 1943 - 1944 zaczęto wydawać specjalne programy mające wychować młodzież na przyszłych niemieckich parobków. Latem 1944 nauczycieli wykorzystywano do prac przy budowie linii obrony.

18 stycznia 1945r zostaje oswobodzony Kraków, ale na zachód od niego jeszcze trwają potyczki i ostrzeliwanie. Najprawdopodobniej w dniach 20-26 stycznia do Rybnej przywożeni są ranni Rosjanie. Do szkoły, która została zamieniona na szpital. Z dokumentów wiemy, że pomimo przeprowadzonych operacji zmarło dziewięciu rosyjskich żołnierzy, Pochowano ich na parafialnym cmentarzu - w dwóch zbiorczych mogiłach. Powstała mapa z miejscem ich pochówku. Autorem mapy prawdopodobnie nie był naoczny świadek ale osoba, która otrzymała takie informacje - na mapie są pewne nieścisłości.

W 1948 roku ciała ekshumowano.

Szkoła w Rybnej została przeniesiona do nowego budynku, stary nie zachował się (w tym miejscu stoi niedokończona budowla). Zamek Lipowiec w Babicach - stoi niewzruszenie.

p.s. Do napisania niniejszego postu zainspirowały mnie materiały odnalezione przez Krzysztofa Sojkę. Za pomoc przy pisaniu dziękuję Sebastianowi Pieniążek

89 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

kwiat paproci

Łysa Góra

Poniedziałek

bottom of page