• Kinga

agatowy król

- Od kiedy zbierasz agaty?

Od 1980 roku.

- Pamiętasz pierwszego?

Tak, oczywiście. Mam go cały czas.

Najbardziej znany poszukiwacz i kolekcjoner agatów w okolicy - Witek Koprucha - prowadzi mnie na spacer.


Tu będzie sala projekcyjna, tu będą eksponaty z Rudna, tu będzie sala paleontologiczna, będzie też w niej coś z Rybnej. Mieszkamy w niesamowitej lokalizacji, wszystko tu jest. Galeria i centrum agatów będzie też przygotowane na gościnę z noclegiem.

Ośrodek stoi ok. 200 metrów od zamku w Rudnie, jest w trakcie przystosowywania do koncepcji właściciela, trwa remont. To agatowe wzgórze. Agatowe łąki, pola, wąwóz.


Poszukiwacze dzielą się na tych, którzy kopią, kują w skałach i przeszukują w kopalnianych hałdach.

- Gdzie Ty najczęściej szukasz?

Też w hałdach.

Idziemy przez agatowe łąki i oboje mamy wzrok utkwiony w ziemię. Wiadomo czego wypatrujemy, to jest silny odruch. Kiedy się zatrzymuję patrzę ze wzgórza na okolicę, jest słonecznie i pięknie.

Witek z dumą mówi o okolicy, o jej bogactwach i wydarzeniach, o ludziach.

- Jaki jest Twój największy agat?

Ma około 13 kilogramów, został znaleziony na tym polu.

- Jak głęboko leżą pod ziemią?

Masz je pod stopami, chodzisz po nich, tylko pole jest nieprzeorane i nie widać ich.

Znajduje w ziemi kawałek agatu i podaje mi go. Pokazuje mi w terenie ukierunkowanie płynącej lawy, gdzie znajduje się stożek wulkaniczny.

- Masz ulubione kolory agatów?

Tak. Tu najczęściej są granatowe, ciemne. Ja najbardziej lubię czerwone, żółte, jasne. Może dlatego, że są rzadsze.

- Jakie duże są Twoje zbiory?

Kilka tysięcy sztuk.

- Masz takie, z którymi nie rozstałbyś się za nic na świecie?

Tak.

Po latach poszukiwań nabiera się doświadczenia w zbieraniu. Podnosisz z ziemi właściwy kamień. Oko już go szybko wyłapuje. Słyszysz specyficzny dźwięk kiedy młotek uderza w niego przez ziemię, jest bardzo charakterystyczny w dotyku, jest cięższy od innych kamieni.

- Wolisz sam zbierać czy towarzystwo Ci nie przeszkadza?

Lubię szukać w towarzystwie, czas przyjemnie płynie no i można nawzajem pokazywać sobie swoje znaleziska. To też jest miłe.

Zbieranie agatów to pasja, relaks i odprężenie.

- Jak duże agaty najczęściej się trafiają?

Tutaj od około 100 do 400 gramów, ale są też po kilogramie i po pięć kilogramów.

W warsztacie pokazuje mi agat, który znalazł rozłupany. Teraz jest wypolerowany i ma masę przepięknych wzorów. Czuję, że każdy kamień jest dla niego ważny.

Jest jeszcze miejsce na inną pasję. To aktorstwo. UkończSzkołę Aktorską SPOT w Krakowie oraz Akademię Filmową w Krakowie AMA Film Academy. Zagrał w Pitbull. Niebezpieczne kobiety, Gwiazdy, Mr Jones, Zakochani po uszy i wielu innych.

Ma masę pomysłów. Ma szczęście do ludzi. I do agatów. Agatowy król.Bardzo dziękuję Witkowi za poświęcony czas i opowieści o agatach


#agaty #rudno #witoldkoprucha

280 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer