top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

albośmy to jacy tacy - krakowiacy

Zajrzyjmy do Oskara Kolberga i do jego Monografii Etnograficznej, wydanej za życia autora*

Jak tu mają?

"Do piękniejszych miejsc, minąwszy wsie Brodła i Rybna, należą brzegi rzeki Rybianki wpadającej do Rudna (wraz z strugą od Grabia wśród skał wapiennych), dalej wieś Czulówek, oraz nadwiślańskie okolice w pobliżu Czernichowa gdzie jest szkoła rolnicza, i zkąd trakt bity prowadzi na Liszki i Śmierdzącą do Bielan."


Jak wyglądają?

"(…) i w ogóle lud wszystkich wsi ku Krzeszowicom, Balicom i Czernichowu. Grupa ta, jakkolwiek i w niej pewne drobne spostrzedz się dają odmiany (około Liszek, Krzeszowic), przekroczywszy nawet Wisłę, zachodzi na południe po za Skawiną aż w dolinę podgórskiego Czarnego-lasu (około Głogoczowa i Mogilan). Są to Krakowiacy w najściślejszym wyrazu tego znaczeniu. Wzrost ich powszechnie dosyć jest wysoki; włosy równie jak i oczy po większej części ciemnego koloru, lubo zdarza się widzieć i blondynów. Włosy wiją się mężczyznom zaczesane ku tyłowi, na przodzie zaś przycięte po nad brwiami i bez przedziałki. Włos na brodzie strzygą albo golą; niekiedy noszą faworyty, częściej wąsy. Twarz czasami płaska, czasami podłużna; cera biała, z wiekiem coraz bardziej staje się od słońca i wiatru ogorzałą. Oko acz nie wielkie, lecz żywe i przenikliwe; nos najczęściej podługowaty. Ruchom, mowie i całemu zachowaniu się, towarzyszy — o ile w trzeźwym lud znajduje się stanie, — prostota, umiarkowanie i godność, zuchwalstwo zaś gdy jest pijanym.

Jak się noszą?

"Niektórzy noszą tak zwaną górnicę czyli płóciennicę z białego płótna. Ma ona krój wspomnionej sukmany, a raczej podobnego do niej długiego Żupana, gdyż jest jak ten ostatni, bez kutasów u boku i frendzli. Kołnierz u niej stojący pikowany, obszyty wązką lamówką sukienną czerwoną. Kołnierz ten, biały jak i sama górnica u mieszkańców Modlnicy, Bronowie, Bielan, Mogilan, Głogoczowa i w pobliżu Krakowa, ukazuje się przy takiejże białej górnicy niebieskim w Liszkach, Alwerni, Bolechowicach. Rybny, Brzeźnicy i t. d. Górnica ma znów u kołnierza (gdy biały) obszywkę czyli lamówkę czarnej barwy."Obraz S. Markowicza, Trąbki51 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

bobo

Głuchówki

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page