top of page

arsenał pod chmurami

Las Tenczyński - przylegający do kilku miejscowości płaski teren. Kiedy jednak się już do niego wejdzie - przestaje już być taki płaski. Obkopane kwadraty lub zygzaki. Echa wojny.

W związku z budową linii obronnej OKH-Stellung b-1 armia niemiecka w Lasach Tenczyńskich zbudowała przyfrontowe składy amunicji, które służyć miały szybkiemu zaopatrywaniu broniącej się w okolicach Krakowa armii. Amunicja do składów była przywożona najpierw koleją do stacji w Krzeszowicach następnie dowożona do przygotowanych w lesie ziemnych stanowisk których ślady w postaci prostokatnych niskich wałów ziemnych możemy zobaczyć do dziś. Teren ten pozostawał zamknięty dla ludności i stale strzeżony przez patrole. Przejść przez las można było tylko pod eskortą strażników. Las pomimo że strzeżony, stanowił dla oddziałów partyzanckich cenne źródło broni. Również dla Sil Powietrznych Aliantów Tenczyńskie składy Amunicji stanowiły wartościowy cel. 13 września 1944 miano zbombardować składy amunicji jednak w skutek pomyłki bomby spadły na miejscowość Kamień. Szybkie tempo ofensywy frontu ukraińskiego marszałka Koniewa zmusiły armie niemiecką do szybkiego opuszczenia pozycji obronnych wokół Krakowa celem uniknięcia okrążenia. Składy amunicji okazały się nieprzydatne podobnie jak i umocnienia.

Po wojnie teren był rozminowywany, nie wiadomo jednak czy został oczyszczony całkowicie, dlatego podczas spacerów warto zachować ostrożność.103 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

poligon

Comments


bottom of page