top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

bóbr budowniczy

Prowadzą nocny tryb życia, pod wodą mogą przebywać bez przerwy 15 minut - to cechy morfologiczne o tym decydują. Osiągają długość do 110 centymetrów oraz masę ciała do maksymalnie 30 kilogramów. Są gryzoniami.

Mowa o bobrze europejskim.


Jako jeden z nielicznych gatunków, który przystosowuje środowisko zgodnie z własnymi wymaganiami.

Charakterystycznymi cechami ich bytowania są tamy i żeremie oraz obgryzione w charakterystyczny sposób pnie drzew. Tamy mogą mieć prostą konstrukcję i stanowić jeden próg a mogą też być skomplikowanymi budowlami hydrotechnicznymi ułożonymi w kaskady. Zwierzęta te na bieżąco kontrolują stan swoich budowli i na bieżąco naprawiają je, a w sytuacji podwyższenia stanu wód rozszczelniają tamy by odprowadzić nadmiar wody.

Bobry są zwierzętami socjalnymi o dobrze rozwiniętej umiejętności komunikacji. Łatwo porozumiewają się podczas zabiegów sanitarnych. Podczas toalety pomagają sobie wzajemnie i często zamieniają się rolami. Bóbr, który ociera się o bok drugiego osobnika lub kładzie łapki na jego karku, daje sygnał dominacji. Jeśli osobnik wzywany w ten sposób do podległości nie podda się, dochodzi do walki. Zaniepokojony bóbr przyjmuje też często charakterystyczną pozę. Unosi głowę po kątem 45°, otwiera pysk, ściąga dolną wargę ukazuje siekacze, stroszy sierść i nieruchomieje. Bóbr spotykający człowieka staje do niego frontem, lekko przywiera do ziemi i bije ogonem o podłoże. Ogon służy bobrowi także do klaskania w powierzchnię wody, gdy zwierzę chce zaalarmować swych pobratymców o zbliżającym się zagrożeniu

( https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3br_europejski ).

W latach osiemdziesiątych w ramach reintrodukcji na teren Rudniańskiego Parku Krajobrazowego sprowadzono dwie pary oraz samicę z młodymi. Bobry przyjęły się bardzo dobrze i powiększyły swoją populację do kilkunastu par, a nawet prawdopodobnie migrują i zasiedlają inne terytoria. Występują pomiędzy Rybną a Brodłami na odcinku około pięciu kilometrów i to nie tylko w samym korycie potoku Rudno. W Rybnej siedlisko mają również w okolicy Sznurów i Maciejówki.

Na terenie Rudniańskiego Parku planowane jest założenie użytku ekologicznego Ostoja Bobrów na Rudnie.


Ostatnie zdjęcie z mapą pochodzi z http://natura2000.eea.europa.eu/Natura2000/SDF.aspx?site=PLH120058


#bobry #rybna #ostoja #rudno #parkrudniański

36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

dwie wiosny

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page