top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

Dzikiej Świni


Zastanawiacie się czasem od czego pochodzą nazwy miejsc? Od legendy, od skojarzenia, od charakterystycznej dla tego miejsca rzeczy, wydarzenia czy może od fantazji nadającego imię?

Jest jedną z ośmiu na Bednarzach. Dostęp do niej nie jest łatwy, usytuowana jest na stromej skale, ok. 50 metrów nad ziemią. Otwór założony jest na szczelinie o wysokości i szerokości 0,4 m. Z dołu, z drogi niemal niewidoczna. O czym mowa? O jaskini. A zwie się Dzikiej Świni.

Kto ją odkrył i miał przywilej nadania imienia? Znawca jury, speleolog, który ma na swym koncie mnóstwo eksploracji i niejedno odkrycie - Andrzej Górny.

Numer inwentarzowy J.GT-05.03

Nazwa - Jaskinia Dzikiej Świni

Inne nazwy - brak

W 2009 roku dokonywał inwentaryzacji jaskiń w Rybnej. Na Bednarzach w skałach zauważył silny przewiew wydobywający się z otworu. Wystarczyło mu i towarzyszącej mu osobie zaledwie 15 minut by udrożnić wejście i dostać się do środka. Wejście jest małe, ale później dochodzi się do miejsca, gdzie ma ok. 2,70 metra wysokości. Można więc stanąć, większość jednak trasy wymaga czołgania się. Obecnie ma długość ok. 14 metrów i kilka korytarzy i z pewnością jest perspektywiczna.

A skąd nazwa? Uśmiałam się gdy usłyszałam "w środku było dużo kości dzików"...


Uwaga! Dostęp do jaskini jest trudny i przejście przez nią może powodować duży dyskomfort dla wielu osób, dlatego niniejszy wpis w żaden sposób nie stanowi zachęty do jej zwiedzania a jedynie przybliżenie wiedzy o niej.

47 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Głuchówki

na Bór!

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page