top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

na północ od Rybnej

ale tylko trochę, a właściwie to nawet na granicy.

Inny świat.

Schodzę do Orleja od wieży nadawczej. Zaledwie 50 metrów dalej od ścieżki, którą schodziłam do tej pory. Wiem co powinnam widzieć z lewej strony, ale nie widzę bo zasłania wzniesienie. Schodzę w dół. Za sobą mam jurę, przed sobą i po prawej krainę zwaną perm.

Schodzę do płynącego dołem potoku. Potykam się o kamienie, więc schylam się i przyglądam im. Ile dzieli mnie do wąwozu Piekło albo Jaskowca? Dwa, trzy kilometry a ocieram się (potykam) o pozostałości życia z innego okresu geologicznego. Jeszcze gdzieniegdzie jurajskie skamieniałości, ale za chwilę wejdę w strefę gdzie rządzi perm. W końcu występujący tu i eksploatowany do lat sześćdziesiątych XXw porfir to właśnie permska pamiątka.

Leżący tu kamień zmienia barwę na czerwoną, brunatną. Koryto potoku raz jest szersze, raz węższe aż dochodzę nim a właściwie wzdłuż niego do rozpadliska i przełomu. Tu muszę się poddać, nie zejdę nim dalej w dół. Wychodzę więc na górę. To miejsce, z którego zobaczę skały gdzie jesienią wypływał strumień wody. Obfite deszcze i "samowolka" natury najprawdopodobniej oberwały i wymyły skały. Patrzę zaskoczona - to teraz inny świat. Świat w kolorze czerwonym. Imponujące urwisko, przełom skalny, koryto usłane kamieniami - ale suche. Niestety z tej strony na pewno się tam nie dostanę. Nawet robiąc zdjęcia muszę się pilnować i kontrolować każdy swój ruch. Dojście musi być od północy, to już zostawiam na następny raz. Powoli wracam do świata jury i kredy. Zostawiam perm. A jeszcze dalej na północ, ale znowu nie tak daleko, zaledwie kilka kilometrów zacznie się karbon. Zupełnie inny świat...


66 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Łysa Góra

zgubna zieleń

Comments


bottom of page