top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

nie gniewasz się?

Muszę zacząć od przeprosin - nie gniewaj się! To efekt jaki wywiera widok gada i to, że już było się kiedyś pokąsanym. Takie spotkania są dla mnie zawsze trudne. Kiedy patrzę teraz na zdjęcia w sieci i na te które ja zrobiłam - aż dziwię się, że mogło dojść do takiej pomyłki.

Mówię o naszym spotkaniu w październiku 2020 r (wpis spotkanie, który z wiadomych nam przyczyn będzie usunięty). Spotkaliśmy się na Wrzosach, wysoko, na skraju łąki. Udawałeś między skibami zaoranej ziemi, że cię tan nie ma. No więc wracam do przeprosin - niewielu mamy mieszkańców w Rybnej, którzy wymieni są w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt i w dodatku z etykietką VU - gatunek wysokiego ryzyka, narażony na wyginięcie. Nie jesteś żmiją. Wybacz gniewosz!

Gniewosz plamisty, miedzianka (Coronella austriaca) – gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Powszechnie spotykany w wielu miejscach Europy i zachodniej Azji. Nieszkodliwy dla ludzi, choć często mylony ze żmiją zygzakowatą. W Polsce gatunek ten jest pod ochroną.*

Na szczęście wprawne oko dostrzegło różnicę. Oko pana Łukasza Piechnika - absolwenta Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie, miłośnika okolic i szeroko rozumianej przyrody, który zwrócił mi na to uwagę.

Jest jeszcze jedna ważna sprawa.

Powiem tak - gniewosz, możesz nam i sobie pomóc! Jesteś na tyle cenną postacią, że możesz niezłego szumu narobić. Potrzebujesz dobrych warunków na swoim siedlisku. Słuchaj! Dzięki Tobie i dla Ciebie możemy powalczyć o święty spokój na Wrzosach! Rozumiesz? TU nie może powstać wesołe miasteczko!
Bardzo dziękuję panu Łukaszowi Piechnikowi za zwrócenie uwagi na pomyłkę#gniewosz #wrzosy #renesansinwestycyjny #rybna #zdjęciaispacery* https://pl.wikipedia.org/wiki/Gniewosz_plamisty84 wyświetlenia2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Nautilus

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page