top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

nie gniewasz się?

Muszę zacząć od przeprosin - nie gniewaj się! To efekt jaki wywiera widok gada i to, że już było się kiedyś pokąsanym. Takie spotkania są dla mnie zawsze trudne. Kiedy patrzę teraz na zdjęcia w sieci i na te które ja zrobiłam - aż dziwię się, że mogło dojść do takiej pomyłki.

Mówię o naszym spotkaniu w październiku 2020 r (wpis spotkanie, który z wiadomych nam przyczyn będzie usunięty). Spotkaliśmy się na Wrzosach, wysoko, na skraju łąki. Udawałeś między skibami zaoranej ziemi, że cię tan nie ma. No więc wracam do przeprosin - niewielu mamy mieszkańców w Rybnej, którzy wymieni są w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt i w dodatku z etykietką VU - gatunek wysokiego ryzyka, narażony na wyginięcie. Nie jesteś żmiją. Wybacz gniewosz!

Gniewosz plamisty, miedzianka (Coronella austriaca) – gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Powszechnie spotykany w wielu miejscach Europy i zachodniej Azji. Nieszkodliwy dla ludzi, choć często mylony ze żmiją zygzakowatą. W Polsce gatunek ten jest pod ochroną.*

Na szczęście wprawne oko dostrzegło różnicę. Oko pana Łukasza Piechnika - absolwenta Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie, miłośnika okolic i szeroko rozumianej przyrody, który zwrócił mi na to uwagę.

Jest jeszcze jedna ważna sprawa.

Powiem tak - gniewosz, możesz nam i sobie pomóc! Jesteś na tyle cenną postacią, że możesz niezłego szumu narobić. Potrzebujesz dobrych warunków na swoim siedlisku. Słuchaj! Dzięki Tobie i dla Ciebie możemy powalczyć o święty spokój na Wrzosach! Rozumiesz? TU nie może powstać wesołe miasteczko!
Bardzo dziękuję panu Łukaszowi Piechnikowi za zwrócenie uwagi na pomyłkę89 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Łysa Góra

zgubna zieleń

2 ความคิดเห็น


Łukasz Piechnik
Łukasz Piechnik
10 ก.ย. 2564

Cieszę się, że mogłem pomóc. Faktycznie w terenie szybkie rozpoznanie gniewosza od żmii może być trudne. Ale w tym przypadku dobrej jakości zdjęcie pomogło. Proszę się nie obawiać węży. Są bardzo pożyteczne (nawet żmija zygzakowata). Aby ustrzec się ukąszenia warto stosować kilka prostych zasad będąc w terenie. Żmija atakuje wyjątkowo tylko gdy czuje się zagrożona. Najczęściej zdarza się to gdy wkładamy ręce w gęstą roślinność (sterty gałęzi, suchych traw) lub niefrasobliwie siadamy w nie znanym miejscu wcześniej nie upewniając się, że nie ma tam węża.

ถูกใจ

Emma Marasku
Emma Marasku
04 ก.ย. 2564

To ja też pięknie dziękuję panu Łukaszowi Piechnikowi, bo panicznie boję się węży. Ale przez ostatnie 2 lata dużo się o nich edukuję, żeby oswoić temat i wiedzieć czy jest się czego na pewno bać. I tak, nadal boję się strasznie żmij, ale w przypadku reszty tych gadów staram się sobie wmawiać, że nie ma się czego bać bo są niegroźne z tego, co czytam. A, gwoli wyjaśnienia, nigdy w życiu żadnego nie spotkałam. Ale jak Kinga pisze, że są w Rybnej, to strach mnie ogarnia paniczny i nawet na spacery nie chodzę już tak chętnie :) a w zarośla już na pewno w żadne nie wejdę :D

ถูกใจ
bottom of page