top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

oddaję głos na Pawła

Dynamika wzrostu liczby zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce jest znacznie większa od dynamiki wzrostu liczby ludności i należy do najwyższych w Europie. W Polsce, w roku 1963 zarejestrowano 34 500 zgonów, a w 1996 roku 78 600 zgonów z powodu nowotworów złośliwych - Polska Unia Onkologii *

PUO wymienia dalej przyczyny wzrostu liczby zachorowań i zgonów z powodu nowotworów złośliwych. To m.in. powolna i niezadowalająca poprawa wczesnego rozpoznawania, a w związku z tym wyników leczenia w postaci przeżycia 5 lat bez objawów choroby nowotworowej. I tak w Polsce średnia wyleczeń dla obu płci wynosi 30%, podczas gdy w krajach skandynawskich i niektórych zachodnioeuropejskich - 40%, a w USA - 50% *


Statystyki są tak okrutne i przerażające, że już do nich nie zaglądam. Zamykam okna przeglądarki.


Dokładnie rok temu spotkałam się z Pawłem Moskalem w Czułówku. Paweł Moskal - profesor na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego Paweł jest twórcą urządzenia do pozytonowej emisyjnej tomografii w oparciu o plastik - J-PET to skrót od Jagielloński-PET (zapraszam na proszę prościej Panie profesorze ).

J-PET to urządzenie służące m.in. do diagnozowania i obrazowania nowotworów na bardzo wczesnym stadium, urządzenie jest bardzo mobilne, nieporównywalnie tańsze od wykorzystywanych obecnie na rynku medycznym i mogłoby obrazować całe ciało jednocześnie. Czego chcieć więcej? Tylko możliwości wprowadzenia urządzenia na rynek...

Teraz zespół pracuje nad wprowadzeniem do tomografu nowej funkcji - przy okazji wykonywania obrazowania mówiącego jak dana tkanka szybko metabolizuje podaną substancję, równolegle powstawałby drugi obraz - pokazujący jaki jest stopień złośliwości bez użycia skalpela - taka wirtualna biopsja. Na rozwój tej metody są fundusze, ale tylko stypendia i wynagrodzenia, brak środków na same badania.

To teraz poznajcie Pawła. Przyjechał do Krakowa do liceum z Beskidu Niskiego, z Krygu. Tam codziennie chodził do lasu, robił nocne eskapady. Ku rozpaczy taty z każdego takiego wyjścia wracał z drzewkiem. Teraz to już spory las.

Co było przed fizyką? Matematyka, matematyka, matematyka. Paweł do tej pory pamięta wykłady z logiki prowadzone przez dr Józefa Piórka. Decyzja o fizyce to właściwie ostatnie miesiące liceum. A gdyby nie fizyka? To matematyka. Choć teraz Paweł ocierając się o inne nauki myśli o biologi.

Czy na poziom i efektywność leczenia nowotworów w Polsce jest jakieś lekarstwo? Nie wiem. Wiem za to jakie jest lekarstwo na poprawę wykrywalności. Dlatego oddaję głos na Pawła. To głos na jego wynalazek i zespołu pod jego kierownictwem. To głos rozwagi nakierowany na dobro moje i moich bliskich.

Udział Pawła w plebiscycie Osobowość Roku w kategorii Nauka jest szansą na nagłośnienie mozolnej i ciężkiej pracy naukowca i zwrócenie uwagi na urządzenie.

Zadaję ostatnie pytanie - w 2018 roku z żoną Żanetą i synem Gabrielem ostro walczyliście o wygraną Rybnej w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski. Dlaczego?

- Lubię tę społeczność, mam tu dużo znajomych, identyfikuję się z nią.


Paweł Moskal

Bardzo dziękuję Pawłowi Moskalowi za spotkanie i poświęcony czas.

Doceniając pracę Pawła Moskala możesz oddać głos w plebiscycie https://gazetakrakowska.pl/p/kandydat/prof-dr-hab-pawel-moskal%2C1129153/732 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Głuchówki

bez instrukcji

Comments


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page