• Kinga

odzyskać tożsamość

Kajasówka, od strony północnej, krawędź lasu.

Płyty nagrobne i krzyże - trudne do odczytania stare napisy, groby trudne do połączenia w jedną całość.

Kajasówka wczesnym rankiem - o wschodzie słońca i tuż po. Wschód witam z Bustryka a później schodzę do miejsca określanego jako cmentarz epidemiczny, ale czy nim rzeczywiście jest?

Krzyże są trzy - dwa metalowe i jeden kamienny, ten ma wyryty rok 1912. Teren ma wyraźnie zarysowane podniesione kontury po kwadracie ok. 10x10m. Płyt nagrobnych jest więcej - dwie należą do osób o tym samym nazwisku - Seifert. Anna Marie (1863 -1873) i Friedrich Reinhold (jeśli dobrze odczytuję drugie imię) (1842 - 1895). Ta druga płyta jest połamana. Nazwisko Seifert nie jest nazwiskiem rzadkim na ziemi krakowskiej, są pochowane osoby o tym nazwisku na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Na kolejnej płycie wyryte jest (również gotykiem) Gustav Gottwald (1875 - 1896) z dopiskiem "z Ludwigsdorf). O które Ludwigsdorf chodzi? O to na Dolnym Śląsku zwane obecnie Ludwikowice czy to na terenie Niemiec przy Goerlitz? Są jeszcze inne płyty, ale tych już praktycznie nie jestem w stanie odczytać.

Skąd się tam wzięły? Nazwiska nie są kojarzone z naszymi okolicami. Na mapie topograficznej z 1878 roku przy Kajasówce jest zaznaczony krzyż, ale na wschodnim krańcu, to ok. 200 metrów wcześniej - nie ma tego krzyża jednak tam dzisiaj.

Rybną i okolice nawiedziły epidemie cholery w 1855, 1873 i 1874 roku - jedna data pokrywa się z nimi.

Skąd w rzeczywistości płyty się tutaj wzięły? Czy to miejsce pochówku czy ktoś bezmyślnie je tu przeniósł, a może z zamiarem ocalenia od zapomnienia. Są płyty, są krzyże, są nazwiska, a nawet miejsce urodzenia, ale brak twarzy, brak historii i korzeni. Brak tożsamości. Płyty ciemnieją, napisy zacierają się - czy uda się do nich kiedyś jeszcze dopisać historię?


#kajasówka #mogiły #groby #czułówek #rybna

222 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wielkanoc

Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer