top of page
Zdjęcie autoraKinga

pa, pa, pani pszczoło!

Podglądam sekretne życie pszczół. Zaglądam Danusi przez ramię, opowiada mi o ich zwyczajach. Niewiarygodnych zwyczajach. Wyjątkowo długa i piękna ciepła jesień wywabia owady z uli. Listopad przyniesie ochłodzenie, grudzień śnieg...

Pa, pa, pani pszczoło! Słodkich snów!

Czy pszczoły zasypiają?

Kiedy część pszczół śpi, część trwa w półśnie czy może raczej jest w fazie czuwania. Zbijają się w "kłąb", którego jądrem jest Królowa, im bliżej królowej tym temperatura jest wyższa, im dalej - temperatura jest niższa. Wpadają w drgania w ten sposób podnosząc swą ciepłotę (to zupełnie jak u ludzi - kiedy tulą się do siebie jest cieplej). W kłębie pszczelim co jakiś czas owady się wymieniają - te z zewnątrz zziębnięte zbliżają się do środka gdzie jest cieplej i na odwrót rozgrzane z środka przemieszczają się na zewnątrz. Od czasu do czasu kiedy na zewnątrz jest nieco cieplej - pojedyncze pszczoły opuszczają ul i robią jego oblot.

Życie pszczoły w okresie zimowym to kilka miesięcy. Zazwyczaj od września do maja (w sezonie letnim to zwykle około 40 dni). Pszczoły przygotowane do zimowania to pszczoły młode zdrowe, nie “wypracowane” z grubą warstwą tkanki tłuszczowej. Pszczoły już od późnego lata szykują się do zimy. Poprzez odkładanie dużych ilości pyłku i miodu do ramek gniazdowych. Dodatkowo pszczelarz po zakończonym sezonie dokarmia je syropem cukrowym, leczy i odpowiednio dostosowuje ilość ramek w gnieździe. Zazwyczaj jest to 8-10 ramek.

Pod troskliwą opieką, zabezpieczone i nakarmione - do zobaczenia wiosną. Pa, pa pani pszczoło!



Serdeczne podziękowania dla Danusi, za pęk opowieści o sekretnym życiu pszczół i za herbatę z cytryną i rzecz jasna miodem ;) A jaki to był miód? Pyszny!



47 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

biała góra

twierdza

bottom of page