top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

pan Adam od ptaków

- Sokół? Inprint!

- Sowa? Scoobie!

- Ile ptaków przewinęło się "pod jego skrzydłami"? Odpowiedzi brak, ale dużo - to nie ulega wątpliwości.

Adam Szostak - po pierwsze sokolnik!

Fascynacja ptakami zaczęła się dość dawno temu, z pewnością jeszcze zanim w latach 90-tych w Rybnej kręcono film Zbigniewa Bonczara oraz Zbigniewa Galosa o sokołach. Adam pamięta że choć ów film był dla niego przełomowy, to nie mógł liczyć choćby na rozmowę ze znanym ornitologiem. Kiedy poszedł na studia na Akademię Rolniczą (obecnie Uniwersytet Rolniczy) sam w środowisku sokolników był znaną postacią i z wykładowcą - prof. Bonczarem się poznał. I tak naprawdę pierwszego sokoła wędrownego dostał właśnie od niego. Bo w Polsce sokołów w środowisku naturalnym w tym czasie nie było, ich reintrodukcja rozpoczęła się na przełomie XX i XXI wieku. To od profesora Bonczara otrzymał również sokolicę ałtajską, którą chyba wspomina najlepiej. Po drodze był jeszcze Londyn gdzie pojechał za żoną i konferencja nt ptaków - pobyt krótki, ale ktoś zrobił mu niespodziankę zapraszając i dając możliwość zobaczenia tych ptaków z bliska. Z TAK bliska! Z tak bliska nigdy wtedy jeszcze nie widział sokoła.

- Dlaczego sokoły? To ptaki inteligentne, dające się ułożyć, współpracujące z człowiekiem.

- Dlaczego sowa? To prezent dla córki - płomykówka.

Dla mnie samej było wielkim przeżyciem trzymanie sokoła na ręce (dzikość poskromiona), a co dopiero sowy. Wyobraźcie sobie wcale niemałego ptaka, którego masa nie przekracza 600 gram. Puch, puch, puch.... Pomyślcie teraz jak reagują na te ptaki dzieci - bo Adam odwiedza np szkoły ze swoimi podopiecznymi.

- Sokolnik? Sokolnikiem zostaje się na całe życie. Opieka, karmienie, nauka... To zabiera cały czas.

- Sokolnik? Leśnik, strażak, kierownik orkiestry przy OSP. Acha! I jeszcze praca zawodowa!
Jeśli macie ochotę stanąć oko w oko z sokołem a twarzą w twarz z sokolnikiem Adamem to zajrzyjcie kiedyś tam gdzieś na Wrzosy.Adamowi bardzo dziękuję za rozmowę i poświęcony czas a sokołowi i sowie za wyrozumiałość w trakcie sesji.143 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Głuchówki

bez instrukcji

2 opmerkingen


Gast
19 feb. 2023

Super artykuł. Fajnie się czyta o osobie bliskiej (kuzyn). Brawo dla Adama za fascynujące pasje.😊

Like
Kinga
Kinga
19 feb. 2023
Reageren op

Cieszę się, że tekst się podoba, miło gdy rodzina stanowi jedność i gdy innych cieszą pasje najbliższych. Pozdrawiam! :)


Like
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page