top of page
Zdjęcie autoraKinga

pocztówka z przeszłości


“Rybna  30/12 1926

przy natchodzonem  nowem roku życzę mojej kochanej pani wszelkiej pomyślności w zdrowiu i błogosławieństwa bożego w tem nowem roku a ja proszę się pomodlić do świętej teresy.” (pisownia oryginalna).



Wzruszające życzenia skierowane do drugiej osoby, wzruszająca prośba o modlitwę za siebie. Zdania skreślone wprawną w kaligrafii ręką. Rok 1926 a właściwie przełom. Już za dwa dni nastanie rok 1927.

To teraz odwróćmy delikatnie kartkę i popatrzmy na cztery zdjęcia ułożone po  dwa w rzędzie.

Rybna. Jak sądzę są to ujęcia jej reprezentacyjnych budynków. Rok 1926 - są to kościół, kółko rolnicze, szkoła, budynek mleczarni. 



Kościół. Stoi na miejscu drewnianej kaplicy p.w. św. Mikołaja. Jego budowa trwała (sierpień 1821 - lipiec 1822) i po konsekracji, której dokonano w 1832 roku  kościół jest pod wezwaniem św. Kazimierza. Kształtu krzyża nabrał dopiero w roku 1843, kiedy ukończono przebudowę i postawiono kaplicę i prezbiterium.  W 1862 roku zostaje dobudowana wieża, a na niej zostają zawieszone pierwsze dzwony (w 1916  zostają "odesłane" na wojnę przez C.K. Komisję Wojskową).

Kółko rolnicze. O kółku wiem tyle, że stało w pobliżu (po skosie do ulicy) dzisiejszych delikatesów Centrum. Po dwóch stronach budynku były dwa sklepy - jeden z tkaninami, drugi spożywczy (szyld z napisem SKLEP widoczny na "pocztówce"). Wyburzony na początku XXI wieku.

Spółdzielnia mleczarska. W roku 1901 powstaje spółdzielnia mleczarska jako mleczarnia miejscowego kółka rolniczego.  Jest pierwszą na ziemi krakowskiej. Jej inicjatorem i długoletnim kierownikiem jest Szymon Romanowski. Lata 1914 - 1919 to lata przestoju, jako że personel powołano do wojska. W roku 1927 i 28 (a więc rok po “pocztówce” spółdzielnia jest u szczytu możliwości produkcyjnych i przerabia mleko w ilości 2 mln litrów rocznie. Przed wybuchem II wojny światowej rybnieńskie masło króluje na stołach Anglii, Berlina, Lwowa, Karlsbadu…

Szkoła. Została otwarta w listopadzie 1857 roku a w kolejnych latach rozbudowywana. Funkcjonowała w zaborze austriackim, w wolnej Polsce, pod niemiecką okupacją, a w styczniu 1945 szkoła została zamieniona na szpital, gdzie przywożono rannych Rosjan.   W roku 1964 nauczanie zostało przeniesione do nowego budynku.


Pocztówka została wydana przez Zakłady Reprodukcyjne "Akropol" Kraków XXII. Przedruk wzbroniony! Co nam pozostało z tamtych lat?...

Jedna ulica, krótki jej odcinek, a spacer niebywale długi. Spacer 1926 - 2024.  



 

Serdeczne podziękowania dla Ali, szczęśliwej posiadaczki "pocztówki", która zgodziła się podzielić nią ze wszystkimi oraz dla Stasi i Romana.



470 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

twierdza

bottom of page