top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

pomiędzy Mehofferem a Rostworowskim - Rybna

Rostworowski a Mehoffer

W 1901 roku Karol Hubert Rostworowski wydaje tomik poezji Tandeta, autorem okładki jest Józef Mehoffer. Od tego czasu możemy liczyć nawiązanie długoletniej przyjaźni twórców.


Karol Hubert Rostworowski

3 listopada 1877 w Rybnej na świat przychodzi Karol Hubert Rostworowski. Po krótkiej przygodzie pobierania nauk w kierunku rolniczym świadomie rozpoczyna studia artystyczne (gra na fortepianie oraz kompozycja w konserwatorium w Lipsku) a następnie Filozofię w Berlinie.

Od 1901 roku publikuje z sukcesem wiersze, od 1908 zaczyna tworzyć dramaty. Ten, który wyniósł go na szczyty dramaturgii to Judasz z Kariothu, wydany w 1913 roku.


Józef Mehoffer

W Ropczycach - 19 marca 1869 roku rodzi się Józef - trzeci syn (spośród pięciu) spolonizowanej rodziny austriackich urzędników Mehofferów. Po studiach na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na stałe osiada w Krakowie. Malarstwo, akwaforta, witrażnictwo, grafika (w tym użytkowa), scenografia, zdobnictwo - to tylko wycinek z szerokiego kręgu jego artystycznych możliwości. Najbardziej rozpoznawalny obraz - Dziwny ogród.


Obu mężczyzn łączy przyjaźń i pasja do sztuki. A tę płaszczyznę po trosze wypełnia Rybna. Mehoffer bywa gościem we dworze Rostworowskich, zostawia tutaj swoje ślady. Ozdobny ornament na drzwiach pokoju w rodzinnym dworze pisarza i ... w parafialnym kościele. To najprawdopodobniej praca Mehoffera. Pod obrazem Św. Mikołaja (prawa ściana) znajduje się ozdobna bordiura z charakterystycznym ornamentem roślinnym.
Przyjaźń artystów i wzajemne uznanie dla ich prac zaznacza się również w inny sposób. Twórca Judasza prosi malarza o wykonanie ilustracji do dramatu oraz wykonanie scenografii teatralnej.

W lutym 1913 roku na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie zostaje wystawiona sztuka. Judasz z Kariothu, autor - Karol Hubert Rostworowski, reżyseria Marian Jednowski, scenografia Józef Mehoffer, w roli Judasza Ludwik Solski. Pomiędzy tymi nazwiskami przeplata się Rybna...
Za podsunięcie tematu i wsparcie wiedzą dziękuję bardzo panu Karolowi Rostworowskiemu


Robiąc niniejszy wpis korzystałam z

200 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Łysa Góra

Poniedziałek

bobo

Kommentare


bottom of page