• Kinga

pomiędzy Mehofferem a Rostworowskim - Rybna

Rostworowski a Mehoffer

W 1901 roku Karol Hubert Rostworowski wydaje tomik poezji Tandeta, autorem okładki jest Józef Mehoffer. Od tego czasu możemy liczyć nawiązanie długoletniej przyjaźni twórców.


Karol Hubert Rostworowski

3 listopada 1877 w Rybnej na świat przychodzi Karol Hubert Rostworowski. Po krótkiej przygodzie pobierania nauk w kierunku rolniczym świadomie rozpoczyna studia artystyczne (gra na fortepianie oraz kompozycja w konserwatorium w Lipsku) a następnie Filozofię w Berlinie.

Od 1901 roku publikuje z sukcesem wiersze, od 1908 zaczyna tworzyć dramaty. Ten, który wyniósł go na szczyty dramaturgii to Judasz z Kariothu, wydany w 1913 roku.


Józef Mehoffer

W Ropczycach - 19 marca 1869 roku rodzi się Józef - trzeci syn (spośród pięciu) spolonizowanej rodziny austriackich urzędników Mehofferów. Po studiach na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na stałe osiada w Krakowie. Malarstwo, akwaforta, witrażnictwo, grafika (w tym użytkowa), scenografia, zdobnictwo - to tylko wycinek z szerokiego kręgu jego artystycznych możliwości. Najbardziej rozpoznawalny obraz - Dziwny ogród.


Obu mężczyzn łączy przyjaźń i pasja do sztuki. A tę płaszczyznę po trosze wypełnia Rybna. Mehoffer bywa gościem we dworze Rostworowskich, zostawia tutaj swoje ślady. Ozdobny ornament na drzwiach pokoju w rodzinnym dworze pisarza i ... w parafialnym kościele. To najprawdopodobniej praca Mehoffera. Pod obrazem Św. Mikołaja (prawa ściana) znajduje się ozdobna bordiura z charakterystycznym ornamentem roślinnym.
Przyjaźń artystów i wzajemne uznanie dla ich prac zaznacza się również w inny sposób. Twórca Judasza prosi malarza o wykonanie ilustracji do dramatu oraz wykonanie scenografii teatralnej.

W lutym 1913 roku na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie zostaje wystawiona sztuka. Judasz z Kariothu, autor - Karol Hubert Rostworowski, reżyseria Marian Jednowski, scenografia Józef Mehoffer, w roli Judasza Ludwik Solski. Pomiędzy tymi nazwiskami przeplata się Rybna...
Za podsunięcie tematu i wsparcie wiedzą dziękuję bardzo panu Karolowi Rostworowskiemu


Robiąc niniejszy wpis korzystałam z

https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/karol-hubert-rostworowski?print

http://encyklopediateatru.pl/sztuki/2183/judasz-z-kariothu

https://bj.uj.edu.pl/bft?p_p_id=56_INSTANCE_H89c&p_p_lifecycle=0&p_p_state=exclusive&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-3&p_p_col_count=1&fbig=2_IF17303#bft_top

oraz www.wikipedia.pl

#rostworowski #mehoffer #rybna #kraków #judaszzkariothu

185 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer