top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

Rybna! god morgon från Sverige czyli o Danie obywatelce świata

Pomysł i temat podsunęła mi Ania. Bardzo mnie zainspirował. Szukam więc w sieci i szybko znajduję. Ze strony http://www.danawislocka.com/about-me/ patrzy na mnie piękna kobieta siedząca na tle swoich obrazów. Taką właśnie mi ją polecono - jako malarkę, która ma dom w Rybnej (Rybna Górna). Piszę do Dany list z prośbą o chwilę rozmowy, wywiad. Orientuję się, że nie mieszka w Polsce. Dana proponuje w zwrotnej korespondencji abyśmy porozmawiały na żywo. Teraz poznaję jeszcze głos (słucham z przyjemnością i uwagą) i samą Danę. Danę - jak się szybko okazuje - Obywatelkę Świata z wielką pasją do życia i działania, żyjącą obecnie w Szwecji.


Mieszkam poza Polską od 68 roku, z tego 10 lat na Wyspach Kanaryjskich w Las Palmas  od 73- 83 roku.

Skojarzenia Rybna - Szwecja to głównie przyroda.

Szwecja jest krajem o małym zaludnieniu i bardzo czystej nieskażonej przyrodzie. Chciałam  wracać do Polski dlatego szukałam miejsca, które choć trochę przypominałoby mi Szwecję. Przejeżdżając przez Rybną zobaczyłam miejsce do sprzedaży i tak się zaczęło.

Ziemia którą posiadam jest z pięknym widokiem na góry i całkiem w szczerym polu.

To miejsce przypomina Szwecję bo jest dużo pięknej przyrody i mało ludzi.

Jak  spostrzegam Rybną?

Ponieważ przyjeżdżałam do Rybnej tylko od czasu do czasu to nie mogę dać o niej jakiejś głębszej  opinii, lecz intuicyjnie czułam to jako moje miejsce. Bardzo podoba mi się godło Rybnej.

Mieszkałam kilka lat w Szwecji i trochę podróżowałam po niej, z łatwością wczuwam się teraz w szwedzkie klimaty. Dana pięknie i z pasją opowiada, ale śmieje się pytając o jakich swoich pasjach mogłaby opowiedzieć - chyba o pasji bycia obieżyświatem. Dana jednak ma pasje.

Moje pasje:

Mam dwa zawody. Wpierw zostałam lekarzem a potem artystą malarzem. Jedno i drugie mnie pociągało i kocham to co robiłam lecz najbardziej interesuje i pasjonuje mnie człowiek w każdej kulturze dlatego tak dużo podróżuję, żeby poznawać różne kultury i środowiska.

Pasjonuje mnie Azja z jej bogactwem kulturowym i religijnym, następnie Ameryka Południowa.

Uważam się za mieszkańca planety Ziemi  a nie obywatela jakiegoś specyficznego kraju.

Szwecja jest dziś krajem multikulturowym i wieloreligijnym i również jest wysoka tolerancja na inność, chociażby w tych środowiskach gdzie się obracam.

Od roku nadeszła nowa epoka mojego życia, idę pełną parą w malarstwo a za sobą zostawiam medycynę.

Chce również promować polskich artystów w Szwecji a może i na całym świecie

To dopiero rok od kiedy przeprowadziłam się z Lundu na Österlen, który jest najbardziej zagęszczonym obszarem w Szwecji pod względem ilości artystów.


Tack så mycket för intervjun, Dana!


A oto migawki z otoczenia i pasji Dany - jej Szwecja oraz egzotyczne podróż


Zdjęcia z ogrodu oraz płazy na Österlen


Podróż po Wietnamie, Bali i Indii


Gorąco zapraszam na stronę Dany www.danawislocka.com


Serdeczne podziękowania dla Ani za temat.


101 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Głuchówki

bez instrukcji

コメント


bottom of page