• Kinga

Rybna! god morgon från Sverige czyli o Danie obywatelce świata

Pomysł i temat podsunęła mi Ania. Bardzo mnie zainspirował. Szukam więc w sieci i szybko znajduję. Ze strony http://www.danawislocka.com/about-me/ patrzy na mnie piękna kobieta siedząca na tle swoich obrazów. Taką właśnie mi ją polecono - jako malarkę, która ma dom w Rybnej (Rybna Górna). Piszę do Dany list z prośbą o chwilę rozmowy, wywiad. Orientuję się, że nie mieszka w Polsce. Dana proponuje w zwrotnej korespondencji abyśmy porozmawiały na żywo. Teraz poznaję jeszcze głos (słucham z przyjemnością i uwagą) i samą Danę. Danę - jak się szybko okazuje - Obywatelkę Świata z wielką pasją do życia i działania, żyjącą obecnie w Szwecji.


Mieszkam poza Polską od 68 roku, z tego 10 lat na Wyspach Kanaryjskich w Las Palmas  od 73- 83 roku.

Skojarzenia Rybna - Szwecja to głównie przyroda.

Szwecja jest krajem o małym zaludnieniu i bardzo czystej nieskażonej przyrodzie. Chciałam  wracać do Polski dlatego szukałam miejsca, które choć trochę przypominałoby mi Szwecję. Przejeżdżając przez Rybną zobaczyłam miejsce do sprzedaży i tak się zaczęło.

Ziemia którą posiadam jest z pięknym widokiem na góry i całkiem w szczerym polu.

To miejsce przypomina Szwecję bo jest dużo pięknej przyrody i mało ludzi.

Jak  spostrzegam Rybną?

Ponieważ przyjeżdżałam do Rybnej tylko od czasu do czasu to nie mogę dać o niej jakiejś głębszej  opinii, lecz intuicyjnie czułam to jako moje miejsce. Bardzo podoba mi się godło Rybnej.

Mieszkałam kilka lat w Szwecji i trochę podróżowałam po niej, z łatwością wczuwam się teraz w szwedzkie klimaty. Dana pięknie i z pasją opowiada, ale śmieje się pytając o jakich swoich pasjach mogłaby opowiedzieć - chyba o pasji bycia obieżyświatem. Dana jednak ma pasje.

Moje pasje:

Mam dwa zawody. Wpierw zostałam lekarzem a potem artystą malarzem. Jedno i drugie mnie pociągało i kocham to co robiłam lecz najbardziej interesuje i pasjonuje mnie człowiek w każdej kulturze dlatego tak dużo podróżuję, żeby poznawać różne kultury i środowiska.

Pasjonuje mnie Azja z jej bogactwem kulturowym i religijnym, następnie Ameryka Południowa.

Uważam się za mieszkańca planety Ziemi  a nie obywatela jakiegoś specyficznego kraju.

Szwecja jest dziś krajem multikulturowym i wieloreligijnym i również jest wysoka tolerancja na inność, chociażby w tych środowiskach gdzie się obracam.

Od roku nadeszła nowa epoka mojego życia, idę pełną parą w malarstwo a za sobą zostawiam medycynę.

Chce również promować polskich artystów w Szwecji a może i na całym świecie

To dopiero rok od kiedy przeprowadziłam się z Lundu na Österlen, który jest najbardziej zagęszczonym obszarem w Szwecji pod względem ilości artystów.


Tack så mycket för intervjun, Dana!


A oto migawki z otoczenia i pasji Dany - jej Szwecja oraz egzotyczne podróż


Zdjęcia z ogrodu oraz płazy na Österlen


Podróż po Wietnamie, Bali i Indii


Gorąco zapraszam na stronę Dany www.danawislocka.com


Serdeczne podziękowania dla Ani za temat.


#danawislocka #malarstwo #galerie #szwecja #rybna

93 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

baśń

Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer