Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png
  • Kinga

spotkanie

Możesz ją spotkać wszędzie, choć prawdopodobnie jeszcze nie spotkałeś.

Żmija zygzakowata (Vipera berus) – gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych (Viperidae).

Ta spotkana przeze mnie nad Skotnicą miała ok. 30cm długości, młody osobnik, brązowa.

Żmija zygzakowata jest w Polsce gatunkiem chronionym. Występuje w całe Polsce, lubi obrzeża lasu, miejsca ciepłe i nasłonecznione. Obecnie (jesień) żmije szykują się do snu i szukają kryjówek w ziemi by przehibernować do marca, kwietnia. Samce opuszczą swoje kryjówki o ok. miesiąc wcześniej od samic. Żmije są jajożyworodne.

...zdolność ta pozwala samicy utrzymywać jaja wewnątrz swojego organizmu. Gdy młode są już gotowe do przyjścia na świat, jednocześnie dochodzi do wyklucia, jak i wydalenia młodych przez samicę na zewnątrz... Takie rozwiązanie w dużym stopniu eliminuje niekorzystny wpływ warunków zewnętrznych na inkubację jaj, co jest niezwykle ważne w kapryśnym klimacie Europy Północnej. Wewnątrz organizmu temperatura jest bardziej stabilna, a samica może nią dodatkowo dość swobodnie sterować – dogrzewając swoje ciało w słońcu lub schładzając w cieniu. Podczas ciąży prawie cała jej uwaga skupiona jest na opiece nad jajami, zaprzestaje nawet polowań i pobierania pokarmu. Samice podchodzą do rozrodu raz na 2–3 lata. Młode, w liczbie od kilku do kilkunastu, rodzą się jesienią. (http://magazyn.salamandra.org.pl/m23a02.html)

Warto by w plecaku turysty był odsysacz. Gdy dojdzie do ukąszenia (dwie charakterystyczne ranki obok siebie i bardzo silny ból promieniujący od ran) należy skontaktować jak najszybciej z opieką medyczną by ustalić gdzie najbliżej znajduje się surowica. Jak do tej pory nie ustalono pełnego składu chemicznego jadu.

Gdy spotkamy żmiję - po prostu zostawmy ją w spokoju, Można się do niej bezpiecznie zbliżyć na ok. 1-2 metry, odradzam jednak zawieranie przyjaźni. Dajmy jej spokojnie znaleźć miejsce na zimowy odpoczynek. I bądźmy zwyczajnie ostrożni,


#rybna #żmijazygzakowata #zdjęciaispacery

54 wyświetlenia0 komentarz