top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

stań i walcz!

Jadąc z Tenczynka do Alwerni zobaczysz po lewej stronie wysoką hałdę kamieni. Jak jęzor lodowca, tyle że usłany melafirem. To hałda pokopalniana.

Do hałdy i skał można się dostać również od góry.

Kamieniołom działał w tym miejscu do lat sześćdziesiątych XX wieku. Wydobywano melafir.

Melafir, paleobazalt – pochodząca z paleozoiku (karbon, perm) zasadowa, wylewna skała magmowa o strukturze porfirowej, migdałowcowej teksturze i szarofiołkowym, czerwonobrunatnym lub zielonoczarnym zabarwieniu uzyskanym wskutek wtórnych przeobrażeń.*

Ducha kamieniołomu czuć do dziś - resztki betonowych budowli, mury, brek do kruszenia kamieni w otoczeniu zarastającej je zieleni. Powyżej i poniżej tych reliktów jednak wre życie.

Wśród pokopalnianych hałd spotkasz poszukiwaczy agatów.

Agat - to co powstało w pogazowych pustkach w melafirach podczas stygnięcia lawy wulkanicznej. Agat - z wierzchu nieciekawy, skrywający bajecznie piękne wnętrze.

Agaty - kiedyś nikomu niepotrzebne... Dziś to bogactwo Rudna. Zobacz jakie cuda znajdują się w Muzeum Agatów u stóp zamku Tenczyn. Zostały zgromadzone przez kolekcjonera Witolda Kopruchę na przestrzeni 40 lat a znalezione na hałdzie i na okolicznych polach. Kolekcja muzealna liczy ok. 1600 okazów. Muzeum działa od lipca 2020 roku, a już w tym roku rzuciło miłośnikom tych minerałów wyzwanie - Międzynarodowe Mistrzostwa w Poszukiwaniu Agatów o tytuł Agatowego Króla.

Sylwester - "Zbieram od 3 lat, szukanie agatów wciągnęło, to już poszukiwania rodzinne. Na hałdę przyjeżdżam często, mam piękne okazy z Rudna. Pasja zaczęła się po obejrzeniu kolekcji Witolda Kopruchy podczas wystawy kamieni na Zamku Tenczyn. Oczywiście, że startuję w Mistrzostwach!"

Aneta - zbiera z mężem. "Pasją zaraził mnie kolega z pracy, mąż dołączył później. Agaty z Rudna są najpiękniejsze". Na Mistrzostwach startuje z mężem.

Marcin i Maciek - ojciec i syn, zbierają od kilkunastu lat. "Wszystko przez Witolda i jego wystawę na Zamku. Żona powiedziała - jak znajdziesz takie, to mogę z tobą kopać - była raz (śmiech), a mam już niezłą kolekcję. Agaty to pasja, nie sposób na życie. Oczywiście, że startujemy w Mistrzostwach."

Marta z synami Jankiem i Adamem - "Kiedy Kinga opowiadała nam o znalezionych agatach i pokazała je, zapragnęliśmy też poszukać. Każdy znaleziony agat jest jak skarb. Ale ten pierwszy jest najbardziej niesamowity! Wyprawa z Kingą. Znalazłam coś, co może być agatem. W wielkim podnieceniu pytam Kingę, czy to "TO". Ona mówi, że prawdopodobnie tak. Cieszę się ogromnie, zwłaszcza, że po kilku dniach, gdy Kinga oddaje mi przecięty i oszlifowany, okazuje się, że to faktycznie agat. Zbliżają się I Międzynarodowe Mistrzostwa w Poszukiwaniu Agatów o tytuł Agatowego Króla. Oczywiście weźmiemy w nich udział! Może to my zostaniemy Agatową Rodziną Królewską? Jedno jest pewne: będzie to wspaniała i niezapomniana przygoda!"


Mistrzostwa w Poszukiwaniu Agatów - 12 czerwca 2021 - stanęłabym do walki. Nie stanę - organizuję, ale Ty możesz stanąć. Najprawdziwsze pole agatowe już czeka na Ciebie zaorane. Przyjdź i walcz!

Zapraszamy!

Dziękuję wszystkim rozmówcom za chęć podzielenia się swoją historią


Zapisy na zawody prowadzone są n stronie https://www.muzeumagatowwrudnie.com/re


134 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

kwiat paproci

po burzy

Comments


bottom of page