top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

tacy sami a ściana między nami

WTZ. Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czernichowie - jadę na spotkanie do Wołowic. Nie, tym razem nie pomyliłam dróg.

Warsztaty terapii zajęciowej, WTZ – placówka wykonująca rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnych podopiecznych. Terapia realizowana jest poprzez terapię zajęciową. Podstawą prawną działania WTZ są art. 10-10f ustawy o rehabilitacji oraz rozporządzenie o WTZ-ach*.

Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Wołowicach - naokoło dużej sali stoliki, część osób przy nich siedzi, a część swobodnie porusza się. Co chwilę ktoś podchodzi by się poznać i zagadać. Z każdej twarzy i każdego uścisku dłoni płynie szczera życzliwość i zainteresowanie. Zainteresowanie i szczerość kilkuletniego dziecka, choć widzę dorosłych ludzi. Cisną mi się łzy do oczu.


Paweł pyta co będę robiła. Mówię mu "chcę napisać o was, bo potrzebujecie pomocy i wsparcia, a jesteście świetną grupą". "Masz moją zgodę, napisz to, napisz to mocno".

WTZ w Czernichowie jest filią Warsztatu w Radwanowicach i działają tu od 15 lat. Wiedzieliście o nich? Obecnie nie działają, obecnie zmagają się z problemami. Nie działają tak jak chcieliby i powinni - bo wciąż pracują i starają się stwarzać swoim podopiecznym pozory normalności pomimo problemu z lokalem. W maju tego roku podczas ulewnych deszczy budynek, który wynajmują w Czernichowie na terenie Technikum Rolniczego został zalany. Jest w trakcie remontu, ale ciężko o środki. Byłam w nim wewnątrz - grzyb, poniszczone od wody rzeczy, grzyb...

Rozmawiam z kierownik filii - Adrianną Śliwą. Na wprost mnie przy jednym z tych stolików siedzi piękna młoda kobieta. Zastanawiam się co ona tutaj robi??? Czy to miejsce dla niej??? Po minucie już wiem, że tak. Siła spokoju, kombinacja stanowczości z wrażliwością i mądrością. Łzy cisną mi się do oczu.

Zadania WTZ

- ogólne usprawnianie;

- rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, w tym zaradności osobistej dzięki stosowaniu różnych technik terapii zajęciowej;

- przygotowanie do życia w środowisku społecznym w szczególności poprzez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz rozwój innych umiejętności niezbędnych w życiu, a także poprawę kondycji fizycznej i psychicznej;

- rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających późniejsze podjęcie pracy zawodowej w zakładzie aktywności zawodowej lub innej pracy zarobkowej bądź szkolenia zawodowego*.

W czernichowskiej filii jest 25 uczestników Warsztatów i 6 pracowników, włączając w to kierownik. Są dwa nieobstawione wolne etaty - psychologa i pedagoga. Pracownicy nie zmieniają się - to duża wartość, bo dla uczestników ważna jest stabilizacja, przywiązują się. Filia skupia niepełnosprawnych mieszkańców naszej gminy, gminy Liszki oraz Alwerni. Tak naprawdę to dla nich drugi dom. Mają tu przyjaźnie, zauroczenia osobiste, mają też niesnaski - jak każdy i wszędzie. Mają też nieludzką wręcz cierpliwość do niektórych "prac" i zdarzają się prawdziwe talenty. Teraz już szykują ozdoby bożonarodzeniowe - szopki, choinki, kartki - są piękne, to cudowne rękodzieło.

Chcieliby wrócić na "swoje". W Czernichowie wciąż jednak trwa remont a o środki trudno. Potrzeba wszystkiego - od farb i usług odgrzybiania po meble do kuchni (nauka gotowania). Potrzeba tych rzeczy, które wypełniają czas - gry, odtwarzacze, laptop.

Wiecie po co to wszystko piszę? Jeśli Wam jeszcze łzy nie napłynęły do oczu - to zajrzyjcie aktualnie do Gminnego Ośrodka Kultury w Wołowicach, odpowiedzcie gestem wyciągniętej ręki i popatrzcie w szczerze uśmiechnięte oczy kilkulatka. Czterdziestoparoletniego chłopca lub pięćdziesięcioletniej dziewczynki.
Liczy się każda forma pomocy - wizyta w teatrze, użyczenie busa, wsparcie rzeczowe, a jeśli macie możliwość wsparcia finansowego WTZ to środki można wpłacać na konto

71124045331111001024041349 z dopiskiem POMOC DLA WTZ CZERNICHÓW

za każdą złotówkę serdeczne podziękowania* https://pl.wikipedia.org/wiki/Warsztaty_Terapii_Zaj%C4%99ciowej

jako tytuł wykorzystałam tytuł piosenki zespołu Lady Pank


Wszystkim, których dziś poznałam w Wołowicach dziękuję za serdeczne przyjęcie


210 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Głuchówki

bez instrukcji

Comments


bottom of page