top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

tylko koni żal...

Gniade, kare, siwe, kasztanowate, pstre. Konie.

"Jeśli chcesz przywołać konia - wydawaj dźwięki jak marchewka", autor nieznany

Koń towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów - jako środek transportu, pomocnik w pracy, do rozrywki, jako najlepszy przyjaciel. Bohater tekstów literackich, aforyzmów, przysłów. Ba - koń konsul!

Dzień konia to dzień odpoczynku tego zwierzęcia - dawniej w wojsku ułańskim, dziś w stadninach i od pracy w polu. Obchodzony jedynie w Polsce - 30 kwietnia.


Koń to coś więcej niż zwierzę, to istota pełna tajemnic i mądrości…” autor nieznany

Zwierzę niemal już niewidoczne w codziennym krajobrazie, wyparte przez technikę. Są jednak tacy, którzy bez koni nie wyobrażają sobie życia. Są szczęściarzami mającymi te zwierzęta. Konie są w Rybnej.


Bułeczka i Gienek

Tak są wołane, choć to nie są ich prawdziwe imiona - ale kto by się tym przejmował?...

Araby, które można wypatrzeć pomiędzy drzewami jak pędzą po parku dworskim. Konie w galopie - piękny widok. Pan Karol opowiada o nich z pełną pasją i miłością - jak wszyscy moi rozmówcy. Gniady Gienek pojawił się w dworskiej stajni by dożyć swych ostatnich chwil - góra rok - ale widać ma tu się świetnie skoro mija już 10 rok, odkąd tu jest. Siwy Bułeczka też już korzysta z końskiej "emerytury", ale przykuwa wzrok kiedy galopuje.
Safir

Janina nie wyobraża sobie bez nich życia, towarzyszą jej od dzieciństwa, zaraziła tą miłością męża Stanisława. Safir - piękny kary Fryz.

„Nikt nie uczy jazdy lepiej od konia”, C.S. Lewis

To jeszcze młody źrebak, nie można go jeszcze dosiąść, ale Janina już marzy jak będzie mogła na nim jeździć. Młody rozbrykany źrebak z pewną potrzebą dominacji na swoim terenie. Że kot miałby mu wchodzić i może nawet próbować się zaprzyjaźnić? A skąd! Przepędzić kota! Podchodzi i obwąchuje mi rękę, odwraca się, ale podpatruje co robię, jest czujny. Wchodzę na jego teren. Chyba mam szczęście - nie przegania mnie!
Boliwia i Blanka

Matka i córka. Konie zimnokrwiste. Pani Iwona i pan Łukasz tłumaczą mi, że to rasa przeznaczona do pracy w polu. Dobre! Te konie mają tu cały rok wakacje! Kto z kochających opiekunów przeznaczyłby je do pracy? Boliwia (blondyna) niebawem się oźrebi. Może jest trochę spowolniała, ale nie przeszkadza jej to by brykać po wybiegu. Gniada Blanka tarza się na ziemi. Widok niebywały - ale nie zdążam uruchomić aparatu.

Pani Iwona wyciąga do niej rękę z cukierkiem (ech, no cóż Blanka ma pewne słabości) - koń delikatnie ściąga łakocia i po chwili słyszę apetyczne chrupanie.„Jeśli siedzisz na wspaniałym koniu, będzie miał najlepsze miejsce w swoim życiu.” Winston Churchill

Szczęściarze posiadający konie?

Patrzę na zwierzęta. Przenoszę wzrok na ich opiekunów. Widzę roześmiane pełne miłości oczy skierowane na konie.

Szczęściarze posiadający kochających opiekunów?


"Ja ciebie stwarzam koniem i nazywam arabskim. Przywiązuję dobro i szczęście do kosmyka twojej grzywy nad czołem. Bogate łupy będą zdobyte na twoim grzbiecie a moc będzie z tobą gdziekolwiek byś się znalazł…” Koran

Wszystkim szczęściarzom posiadającym konie, którzy zechcieli się ze mną spotkać dziękuję za poświęcony czas i opowieści.


106 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

po burzy

pół godziny

Comments


bottom of page