top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

wstęp wzbroniony!

Sanka (pierwotnie Sosnka), miejscowość wzmiankowana już w XIII wieku, a w niej dwór. Dwór wzniesiony najprawdopodobniej w XVII a przebudowany w XIX . Co do jego właścicieli to znajduję trochę rozbieżności - został wybudowany przez rodzinę Świerczewskich (lub Świerczakowskich) a następnie właścicielem został Łukasz Kochański, po nim przeszedł w ręce Frezerów (znalazłam też informację, że to właśnie rodzina Frezerów była pierwszym właścicielem). Dwór jeszcze kilkukrotnie zmieniał właściciela by w 1915 r stać się własnością Józefa Skąpskiego - działacza PAU, asystenta na wydziale Prawa UJ do 1948r kiedy to wyrzucono go za obszarnicze pochodzenie. Zaraz po zakończeniu wojny, w 1945 roku budynek przejmuje skarb państwa, obecnie jest własnością Gminy Krzeszowice. Wielu właścicieli zmieniających się w krótkich odstępach czasu zwykle oznacza jedno - brak dobrego gospodarza, któremu będzie zależało na utrzymaniu obiektu w dobrej formie. Nie mniej dwór był przebudowywany i dzielony - doprowadziło to jednak utraty jego pierwotnego charakteru a obecnie znajduje się w stanie ruiny. Zawalone mury, brak cegieł, ledwo trzymające się ściany - grozi katastrofą budowlaną - WSTĘP WZBRONIONY!

Prowadzi do niego ładna kasztanowa aleja - ale to w zasadzie wszystko co można ładnego wypatrzyć w jego pobliżu, choć sam budynek nadal pozostaje interesujący - rozpleniona zieleń, chaszcze pochłaniają jednak kolejne fragmenty ścian, ale ziejące pustką okna okolone są ładną sztukaterią.

Dwór znika z powierzchni Sanki, a nawet z map - już nie jest samoistnie wyświetlany. Kiedy drzewa szczelnie go pokryją już nawet nie będzie miała sensu tabliczka - WSTĘP WZBRONIONY!
182 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Poniedziałek

bobo

Głuchówki

Comments


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page