top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

czas na kras. schodzę pod ziemię

Rok 2021 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Jaskiń i Krasu. Jego hasłem jest "Odkrywać, rozumieć i chronić". Kras, krasowienie to proces rozpuszczania skał przez wody gruntowe i powierzchniowe. Krasowieniu ulegają przede wszystkim skały wapienne.

Oj, dostatek ci skał wapiennych w Rybnej, niemało krasu. A jaskinia Ponor to juz taka wisienka na torcie. Męczy mnie ta jaskinia od dawna, Wiem, że nie jest w całości do przejścia i że jej korytarzem na pewnym odcinku płynie woda, która wypływa w Wywierzysku poniżej. No weszłoby się do niej, zobaczyło to wnętrze Ziemi.

W wąwozie jest przyjemny chłód, w końcu można oddychać, bo temperatura sięgała 30st. Jaskinia jest na końcu małej dolinki, która zakończona jest ścianą skalną a otwór sprawiający wrażenie szczeliny jest przy samej ziemi. Jest dość ciasna na samym początku i to robi nieprzyjemne wrażenie. Ma ok. 16 metrów długości i 5 metrów deniwelacji.

Próbuję się odpowiednio ustawić, żeby się przecisnąć. Udaje się kiedy jestem bokiem ale i tak jest ciasno. Opuszczam się kawałek w dół i siadam na kamieniach, są doskonale wygładzone przez wodę. Mam dość dobry widok pod nogami i widzę obszerną salkę, ale brakuje mi ok. 20 cm pod stopami, by w niej swobodnie stanąć i iść dalej w dół. Nie jestem sama, na górze zostaje Witold, który mnie asekuruje, podaje aparat. Zewsząd kamienie, zupełnie gładkie kamienie - dzięki temu choć stanowią barierę - nie ranią, są przyjemne w dotyku. Nie mogę znaleźć (wyczuć) dobrego oparcia dla stóp, więc dziś zawracam. Jest jednak jeszcze jeden otwór z boku, tu udaje mi się zupełnie wczołgać, ale po kilku metrach się kończy.

Podróż do wnętrza Ziemi, choć krótka podobała mi się. Jestem pewna, że kilka razy poprzymierzam się do tych otworów i w końcu stanę w salce poniżej, z której przejdę w dół.
p.s. Jurę, kras i jaskinie odkrywaj rozsądnie i odpowiedzialnie. Do jaskiń idź w towarzystwie. Kompendium rzetelnej wiedzy nt jaskiń stanowi jaskiniepolski.pgi.gov.pl . Jeśli czujesz dyskomfort zawróć.
50 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

zgubna zieleń

Comentários


bottom of page