• Kinga

biała pułapka


Nieco ponad dwa kilometry kwadratowe powierzchni. Głównie białe ściany, w środku wybrany dół. W ścianach - życie sprzed milionów lat.

Młynka - malowniczo położona wieś pomiędzy Nawojową Górą, Rudawą, Frywałdem i Nielepicami, a na jej skraju nieczynna już kopalnia wapieni.

Jak podaje geotyda.pl - to "kamieniołom w ścianach którego zaobserwować można fragment profilu wapieni płytowych i skalistych z licznymi szczątkami fauny - amonitami, belemnitami i gąbkami. Wyrobisko ma charakter stokowy; eksploatację prowadzono na kilku poziomach".

Kamieniołom nie jest wielki. Wycieczka, spacer na godzinę lub wyprawa na pół dnia - jak ktoś woli... I jak ma dobre buty trekingowe a nie kalosze... W przeciwnym wypadku to biała pułapka.

Auto można zostawić przy małym placyku i ruszyć drogą w lewo do góry. Za chwilę pokaże się kamieniołom. Jeśli ktoś lubi szukać skamieniałości to będzie tu miał prawdziwy sklep z zabawkami w Dzień Dziecka. Już w odpadowniach można znaleźć coś ciekawego - kawałki amonitów i dość dużo belemnitów. Znacznie więcej jednak odcisków skamieniałości. Domyślam się, że poszukujący znajdują skamieliny i pozostawiają odciski. Musi ich być zatem tutaj naprawdę dużo.

Na dole z boku w węższym zaułku domek ułożony z kawałków skał jak igloo z lodu. Na górze dokładam własny kamyk. Skały wokół niego są bardzo twarde, to nie wapień, ale w tych kamieniach pozostała masa śladów fauny. Przekonuję się kiedy podnoszę kamień aby go odrzucić. W ostatniej chwili orientuję się co trzymam w ręce i ledwo udaje mi się wyhamować przed rzuceniem nim. Odciśnięte małe muszelki, resztki masy perłowej - są piękne.

Biała ściana płytowo ułożonych wapieni a na dole mnóstwo skał z odciskami. Ześlizguję się i dość mocno tłukę trzy razy - to wina złych butów i mojego zacietrzewienia. Najważniejsze - chronić aparat, druga myśl - nie połamać się tam gdzie się było już połamanym i dlatego podświadomie upadam na lewą stronę. Taka biała pułapka. Bawię się jednak doskonale i obiecuję sobie, że wrócę tu na pewno. W dobrych butach.


176 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer