top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

Rudno kamieniem stoi


Zamek Tenczyn w Rudnie a właściwie jego ruiny malowniczo wznoszą się nad okolicą na 400m npm. Stoi na... stożku wulkanicznym. Rudno położone jest na Garbie Tenczyńskim. To zrąb tektoniczny upadający uskokami do Kotliny Oświęcimskiej i Bramy Krakowskiej, o dość skomplikowanej budowie geologicznej. Spod górnojurajskich wapieni odsłaniają się starsze, dewońskie i karbońskie skały oraz permskie wulkaniczne porfiry i melafiry. Stoki pokryte są lessem (podaję za https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Grzbiet_Tenczy%C5%84ski). Ta "skomplikowana" budowa oznacza - skamieniałości i agaty.

Zamek dzięki staraniom stowarzyszenia "Ratuj Tenczyn" powoli wraca do "życia", kolejny sezon jest otwarty dla odwiedzających.

We wrześniu zorganizowano na zamku dodatkową atrakcję - wystawę agatów rudniańskich. Można było zakupić piękne okazy skamieniałości zebranych w okolicy lub po prostu porozmawiać z kolekcjonerami, dowiedzieć się nowych i ciekawych rzeczy nt kamieni i popatrzeć z góry na okolicę, na leżące w pobliżu kamieniołomy.

Dzięki uprzejmości pana Artura dowiedziałam się dlaczego amonity z Rudna są brązowe, jakie są bardzo rzadkie okazy skamielin głowonogów i dlaczego w jednym miejscu jest mnóstwo belemnitów a w innym gąbek.

Rzut okiem z samej góry - świat zmalał, tylko kamieniołomy pozostały jakieś duże...

Warto wiedzieć więcej:


129 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

kwiat paproci

po burzy

bottom of page