top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

była sobie gąbka. gąbka jedzie do muzeum

Przyniosłam do domu "niewiadomoco". Wyciągnęłam owo z Rybnianki na Bednarzach, bo przez wodę już wyglądało inaczej, a ja lubię "inne". "Niewiadomoco" miało kształt przypominający trochę wrzeciono i delikatną skrzemionkowaną powłokę - takie "niewiadomoco", przecież mówię. Jak "nie wiadomo co to jest to jest to najpewniej gąbka" (skądś wciąż mi to brzmi w głowie) i rzeczywiście zaprzyjaźnieni geolodzy zawyrokowali - gąbka.


gąbka w całości

Gąbkę osobliwą, ale bądź co bądź ciekawą postanowiłam przekazać pod skrzydła Muzeum Agatów w Rudnie "Skarby tej Ziemi". Do tej dołączyła jeszcze jedna a właściwie dwie - jurajska gąbka w gąbce.

gąbka w gąbce

Gąbka w gąbce - jak gąbka, ale "niewiadomoco" wzbudziło zainteresowanie Witolda, właściciela. Kierowany przeczuciem postanowił zabrać się ostro do sprawy (dosłownie) i gąbka trafiła pod nóż a właściwie tarczę piły.

Przyznaję - denerwowałam się bardzo - a jeśli z "niewiadomoczego" wyjdzie "byleco"?

Piła była wodna a przecięta gąbka po chwili ociekała wodą. To co zobaczyliśmy przeszło nasze oczekiwania. Skamielina odkryła swoje wnętrze. Całość stanowił kolorowy - w odcieniach pomarańczu i brązu chalcedon z widocznymi głębszymi rysunkami.

Chalcedon jest krzemianem, skrytokrystaliczną odmianą kwarcu o wzorze SiO2. (...) Tworzy m.in. skupienia skrytokrystaliczne, zbite, sferolityczne i naciekowe. Występuje również w wielu różnych odmianach takich jak: agat, onyks, chryzopraz, karneol, sard, plazma, heliotrop, krzemień itd. Najbardziej znaną i rozpoznawalną odmianą jest agat – odmiana charakteryzująca się obecnością warstw chalcedonu o różnych barwach Chalcedon powstaje przede wszystkim w wylewnych skałach wulkanicznych (paleobazalty; migdałowce) gdzie wypełnia pustki i pęcherze gazowe podczas stygnięcia lawy. Tworzy się również w skalach osadowych, metamorficznych oraz w wyniku procesów hydrotermalnych. *

W procesie fosylizacji czyli kamienienia szczątków może dochodzić do krystalizacji. To taka zamiana cząsteczek „zwykłych” w kryształy, np. opalu w chalcedon (to dzieje się w przypadku np. gąbek)**


W przypadku tej gąbki można przyjąć, iż chalcedon powstał przez migrację koloidu krzemionkowego wśród skał wapiennych, kiedy te były jeszcze w wodzie. Jest to jednak temat tak trudny, że powstało w tej dziedzinie wiele prac naukowych a i tak dalej budzi kontrowersje.


gąbka przecięta i wypolerowana

Gąbka została dodatkowo wypolerowana i nabrała wyjątkowej urody. Żadne tam "niewiadmoco". Tylko, że są jej teraz dwie części - jedna część pozostała u mnie, a druga jest w Muzeum.


Była sobie gąbka - jest cud natury. A ja przecież zawsze powtarzam - cuda na Bednarzach.



p.s. Za pochylenie się nad gąbką dziękuję serdecznie Witoldowi i Piotrowi.



98 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Skryta

u Piekła bram

kwiat paproci

na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
Copyright © Vivamus 2017-2023 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
bottom of page