top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

była sobie gąbka. gąbka jedzie do muzeum

Przyniosłam do domu "niewiadomoco". Wyciągnęłam owo z Rybnianki na Bednarzach, bo przez wodę już wyglądało inaczej, a ja lubię "inne". "Niewiadomoco" miało kształt przypominający trochę wrzeciono i delikatną skrzemionkowaną powłokę - takie "niewiadomoco", przecież mówię. Jak "nie wiadomo co to jest to jest to najpewniej gąbka" (skądś wciąż mi to brzmi w głowie) i rzeczywiście zaprzyjaźnieni geolodzy zawyrokowali - gąbka.


gąbka w całości

Gąbkę osobliwą, ale bądź co bądź ciekawą postanowiłam przekazać pod skrzydła Muzeum Agatów w Rudnie "Skarby tej Ziemi". Do tej dołączyła jeszcze jedna a właściwie dwie - jurajska gąbka w gąbce.

gąbka w gąbce

Gąbka w gąbce - jak gąbka, ale "niewiadomoco" wzbudziło zainteresowanie Witolda, właściciela. Kierowany przeczuciem postanowił zabrać się ostro do sprawy (dosłownie) i gąbka trafiła pod nóż a właściwie tarczę piły.

Przyznaję - denerwowałam się bardzo - a jeśli z "niewiadomoczego" wyjdzie "byleco"?

Piła była wodna a przecięta gąbka po chwili ociekała wodą. To co zobaczyliśmy przeszło nasze oczekiwania. Skamielina odkryła swoje wnętrze. Całość stanowił kolorowy - w odcieniach pomarańczu i brązu chalcedon z widocznymi głębszymi rysunkami.

Chalcedon jest krzemianem, skrytokrystaliczną odmianą kwarcu o wzorze SiO2. (...) Tworzy m.in. skupienia skrytokrystaliczne, zbite, sferolityczne i naciekowe. Występuje również w wielu różnych odmianach takich jak: agat, onyks, chryzopraz, karneol, sard, plazma, heliotrop, krzemień itd. Najbardziej znaną i rozpoznawalną odmianą jest agat – odmiana charakteryzująca się obecnością warstw chalcedonu o różnych barwach Chalcedon powstaje przede wszystkim w wylewnych skałach wulkanicznych (paleobazalty; migdałowce) gdzie wypełnia pustki i pęcherze gazowe podczas stygnięcia lawy. Tworzy się również w skalach osadowych, metamorficznych oraz w wyniku procesów hydrotermalnych. *

W procesie fosylizacji czyli kamienienia szczątków może dochodzić do krystalizacji. To taka zamiana cząsteczek „zwykłych” w kryształy, np. opalu w chalcedon (to dzieje się w przypadku np. gąbek)**


W przypadku tej gąbki można przyjąć, iż chalcedon powstał przez migrację koloidu krzemionkowego wśród skał wapiennych, kiedy te były jeszcze w wodzie. Jest to jednak temat tak trudny, że powstało w tej dziedzinie wiele prac naukowych a i tak dalej budzi kontrowersje.


gąbka przecięta i wypolerowana

Gąbka została dodatkowo wypolerowana i nabrała wyjątkowej urody. Żadne tam "niewiadmoco". Tylko, że są jej teraz dwie części - jedna część pozostała u mnie, a druga jest w Muzeum.


Była sobie gąbka - jest cud natury. A ja przecież zawsze powtarzam - cuda na Bednarzach.p.s. Za pochylenie się nad gąbką dziękuję serdecznie Witoldowi i Piotrowi.91 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

potok

wiosna

コメント


bottom of page