top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

po prostu ptasi świat!

Pierwiosnek, trznadel, żuraw, bekas kszyk - to tylko nieliczne z ptaków jakie udało nam się dziś zaobserwować i posłuchać! A gatunków tych ptaków było ponad 50 (pełna lista pod zdjęciami).

Gospodarzem wycieczki był Jacek (z wykształcenia astrofizyk), z zamiłowania ornitolog wraz z żoną Gabrysią.

Strat spod kapliczki na wprost Kółka Rolniczego o 7 rano w kierunku Maciejówki i Sznurów. Wśród nas (gości) byli wytrwali obserwatorzy i znawcy tematu. Jacek miał ze sobą lunetę co pozostałym wycieczkowiczom mocno ułatwiało obserwację. Wyławianie z ptasiego zamętu pojedynczych głosów to nie lada wyzwanie. Dla niewprawnego ucha to orkiestra, z której tylko nieliczni są w stanie wychwytywać solistów. Trzciny, podmokłe łąki, pola, zarośla, drzewa - to wszystko może stanowić ptasie schronienie czy miejsce składania jaj. Mieliśmy okazję wypatrzeć (i/lub wysłuchać) czajkę, słowika szarego, żurawie, kowalika czy błotniaka stawowego - na mnie jednak największe wrażenie zrobił bekas kszyk. Usiadł spokojnie na słupie energetycznym i do woli pozwalał się nam podglądać. Nawet nie byłam świadoma, że taki okaz może pojawić się tutaj.


Okolice Rybnej to świetny teren na ptaki - można tu zobaczyć ptaki leśne, polne i terenów otwartych, ale też gatunki szuwarowe. Kwiecień i maj to najlepszy czas na obserwacje, bo oprócz ptaków, które powracają z zimowisk na lęgi, można spotkać gatunki przelatujące, czasem rzadko spotykane - mówi Jacek.

Może i zbyt lekko się dziś ubrałam, może i nie mam słuchu absolutnego (ok. żadnego słuchu) i sokolego wzroku, ale bawiłam się przednie, gospodarze cudownie wprowadzali nas w ptasie klimaty i pozawieraliśmy nowe znajomości (nie tylko z pierzastymi bohaterami wpisu).


Oto ptaki które mieliśmy okazję zaobserwować lub ich posłuchać podczas spaceru: krzyżówka, bażant, grzywacz, sierpówka, kukułka, jerzyk, żuraw, czajka, kszyk, śmieszka, mewa białogłowa, bocian biały, błotniak stawowy, myszołów, dzięcioł duży, wilga, sójka, sroka, kruk, sikora uboga, modraszka, bogatka, skowronek, trzcinniczek, trzciniak, dymówka, świstunka leśna, piecuszek, pierwiosnek, kapturka, gajówka, piegża, cierniówka, kowalik, pełzacz leśny, strzyżyk, szpak, śpiewak, kos, rudzik, słowik szary, muchołówka białoszyja, kopciuszek, kląskawka, pokrzywnica, wróbel, mazurek, pliszka żółta, zięba, szczygieł, potrzeszcz, trznadel, potrzos.


 

A poniżej podaję zainteresowanym przepis na Makowiec Babci Usi:

7 jajek, 25 dkg cukru pudru, 25 dkg masła, 30 dkg mielonego maku, 2 łyżki kakao, olejek migdałowy. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Biała ubić na sztywno, żółtka utrzeć z cukrem, stopić masło i lekko przestudzić. Wszystkie składniki połączyć i dokładnie wymieszać. Przełożyć do keksówki, piec ok. 55-60 minut, Smacznego!


Wielkie podziękowania dla gospodarzy wycieczki oraz dla wszystkich gości!


120 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

po burzy

pół godziny

Comments


bottom of page