top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

sztolnia pod zamkiem


Zamek Tenczyn w Rudnie jest widoczny z daleka. Stoi na wulkanicznej skale, której najwyższy wierzchołek ma 407,80 metrów npm. Wygląda imponująco a jesienią kiedy liściaste lasy na wzgórzu przebarwiają się - to wprost bajkowo. Te drzewa skrywają też jednak tajemnice - porastają starą kopalnię węgla kamiennego, liście okrywają nieczynną sztolnię i leje po szybach wentylacyjnych,

Po północnej stronie zamku od II poł. XIX do 1935 roku (z krótkimi przerwami) działała kopalnia Rudno założona przez barona Rosenberg-Lipińskiego. Obecnie jest jednym z przystanków na Szlaku Dawnego Górnictwa i stanowi kolejną atrakcję po zamku Tenczyn. Wchodząc pomiędzy buki znajdziemy zarośnięte hałdy a przy odrobinie szczęścia również tunelowe sklepienie z cegły u wylotu sztolni Franciszek.

Działalność wulkanów na tym terenie oraz intensywne ruchy górotwórcze wpłynęły na krajobraz oraz zasobność w złoża geologiczne.

Po kopalni Rudno ostały się już mało widoczne resztki, po zamku ruiny - ale całość tworzy spójną atrakcyjną rekreacyjnie całość - wybierając się na zamek zaplanujcie również koniecznie spacer lasem i odnajdywanie elementów starej kopalni.

87 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

magma

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page