• Kinga

dawno temu w Rybnej

Dość dawno - jakieś sto pięćdziesiąt milionów lat temu na Jurze. Kto silniejszy lub sprytniejszy ten miał większe szanse przeżycia. I działo się się - zabawa w podchody, napadanie, zjadanie żywcem. Świadkowie tych wydarzeń przetrwali do dziś.

Zasada była jedna - trzeba było umieć zachować się pod wodą, zwykle pływać. Plaży nie było, za to woda ciepła i niezbyt głęboka - maksymalnie 20 metrów - ot tyle, żeby dzięki przenikającemu słońcu mogło kwitnąć życie i na dnie. Jednych było zatrzęsienie - małych i dużych - wiadomo w liczebności siła - do tego drapieżniki. Inni żyli w koloniach, a byli też tacy, którzy akurat "przepływali". Poznajcie:


Perisphinctes sp.

Późna Jura-Środkowy OxfordIch kuzyni, mniej liczni, te kolce robią jednak wrażenie

Amonit z Rodzaju Euaspidoceras sp. Późna Jura-Środkowy OxfordByły też takie, które odstraszały przeciwnika naprawdę dużymi kolcami.

Kolec Jeżowca Plegiocidaris laeviuscula . Późna Jura -Środkowy OxfordAlbo takie, które zdominowały dno morskie tworząc biohermę czyli strukturę rafotwórczą.

Gąbki z Rodzaju Cnemidiastrum które przybierały fantazyjne kształty - pucharków, talerzy, okrągłych kul czy podłużnych rur. W pobliskim Zalasiu opisano ok. 150 gatunków.Pomiędzy tymi wszystkimi typami z wdziękiem tkwiły na posterunku przytwierdzone do dna (podobnie jak małże i gąbki) ramienionogi.

Ramienionóg z Grupy Rhynchonelidów, są to zwierzęta bezkręgowe które wraz z małżami i gąbkami filtrowały wodę odżywiając się drobnymi cząsteczkami organicznymi.


Ramienionóg z Grupy Rhynchonelidów

Niekwestionowanym królem do dnia dzisiejszego pozostaje on: Gregoryceras

Późna Jura-Środkowy Oxford
Działo się dużo kiedyś w Rybnej, kwitło życie, toczyły się boje, a ze spokojem przepływały - żółwie, rekiny i wielkie gady morskie ery mezozoicznej. Mamy na to świadków...


Bardzo dziękuję Arturowi Zabdyrowi za poświęcony czas i oznaczenia oraz dużą dawkę wiedzy.


#jura #rybna #zdjęciaispacery105 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer