top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

Rybna kryniczna


Geoportal to cudowna zabawka, dająca bez przerwy odkrywać świat. Ostatnio (nie wiem jak to zrobiłam) ale otworzyłam mapę (oczywiście Rybnej) z zaznaczonymi na mapie źródłami mineralnymi. Źródło albo krynica... Krynica - zdecydowanie nabiera szlachetności...

Są w Rybnej trzy. To Biała, źródło na Brzezinie i Nowym Świecie.

Żródło na Brzezinie

Jak sama nazwa wskazuje bierze początek z Brzeziny, a dokładnie z wąwozu. Płynie między skałami i kamieniami, górnojurajskimi wapieniami. Zasila korytko pod figurą Chrystusa w skale - czy wobec tego legenda o jego uzdrawiającej mocy nad ranem w Wielki Piątek - to tylko podanie? Może jednak jakaś "kropelka" prawdy w tym jest...


Źródło na Nowym Świecie

Tam też jest jar - niezbyt duży, raczej szeroki i właściwie byłam zaskoczona, że właśnie stamtąd wypływa woda mineralna. Prawdopodobnie dalej płynie wąwozem wypływając pod "misecką" i w okolicach jaskini "jamy" znika znowu w ziemi, między kamieniami.


Źródło na Białej

Wypływa przed mostkiem. Już wiem, że kiedyś to był duży strumień, stąd tak duży most. Woda pierwszej klasy czystości. Regulacje, komasacja pól pozmieniały nieco krajobraz i koryto, ale zagajnik wciąż jest i stanowi ciekawe miejsce do odpoczynku.


Jak to miło powiedzieć - idę na spacer do krynicy...

Nie znalazłam publikacji nt składu tych wód, ale możemy przeczytać "Budowa geologiczna i warunki tektoniczne występujące w rejonie Krzeszowic korzystnie wpłynęły na możliwość tworzenia się wód mineralnych. W miocenie, dolnym trzeciorzędzie, około 26 mln lat temu skały zapadliska przedkarpackiego, stanowiąc sztywną bryłę, pękały podczas licznych ruchów tektonicznych wzdłuż wielu powierzchni uskokowych. Powstały wtedy zapadliska i zręby tektoniczne, których brzegi często przebiegały równolegle do siebie, tworząc uskoki schodowe. " (Ewelina Milijanović, Stefan Satora WPŁYW BUDOWY GEOLOGICZNEJ NA WYSTĘPOWANIE WÓD MINERALNYCH W ROWIE TEKTONICZNYM KRZESZOWIC).

p.s. punkty na mapie nie są dokładne, są bardzo zbliżone

82 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

uwaga płazy

wiosna

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page