top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

aktorzy mimo woli

Podejście pierwsze. Nie rozmawiam z nikim (witam się tylko) ponieważ przyszłam dużo za wcześnie i mam możliwość jedynie przysłuchiwać się aktorom i robić zdjęcia. Cały zespół to chyba 12 osób (przeliczam w pamięci), choć w najbliższym spektaklu będzie grało 17. Rybnian jest czworo. W Alwerni trwają pierwsze próby do Lekarz mimo woli Moliera. Bawię się dialogami i powoli narastającą ekspresją aktorską.


Podejście drugie. Asia (kochana Asia) organizuje mi spotkanie przed próbą. Jak byśmy nie mogli się wszyscy spotkać po prostu w Rybnej tylko w Alwerni. Dzięki temu jednak poznaję pana Bogdana, który już jest w sali i wprowadza mnie do świata nieznanych historii Alwerni (o tym jeszcze będzie na blogu, ale to zupełnie inna opowieść).


Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej

Czas się przedstawić:

Asia Kędzierska - najdłużej stażem w teatrze, debiutowała w 2017 roku w przedstawieniu Moje rzeźby ożyły w reż. Zbigniewa Klatki (rzecz o twórcy ludowym - Michałku Wargatym pochodzącym z Rybnej), w roku 2023 zdobywa nagrodę aktorską na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym “OTE - Senior” w Chęcinach. Mnie urzekła rolą Owieczki w Folwarku Zwierzęcym.

Rysiek Baka - tu sprawa się nieco komplikuje (no Rysiek - to Rysiek), ponieważ do teatru wchodzi tylnymi drzwiami i zaczyna od scenografii do Folwarku Zwierzęcego Orwella. Tę pracę dla “Tradycji” zainicjował nieżyjący już Ryszard Latko - bliski znajomy Ryśka Baki. Od scenografii do aktorstwa (talent plastyczny, talent aktorski).

Marta Ciembronowicz - dołącza do zespołu do roli w Historii Żółtej Ciżemki w reżyserii Marcina Kobierskiego. Tu też sprawa nie jest tak prosta. Bo Marta dołącza tak naprawdę za Adamem (syn) i pociąga drugiego - Jaśka. Pasja iście rodzinna. Przyznaję - Adamowi wróżę na tym polu wielką karierę.

Mirek Poręba - debiutuje w sztuce Igraszki z diabłem. Próby zaczynają się w roku 2019 a premiera odbywa się w pandemicznym 2020 roku. W teatrze - “odwrotnie” niż w życiu - dostaje role postaci niewiele mówiących, musi w większości grać oczami lub postawą.


Wszyscy razem - jacy są? Jednym głosem mówią, że nie chcieliby reżyserować. Czy chcieliby “przenieść” teatr do Rybnej? Zdecydowanie nie! To pociągałoby masę komplikacji za sobą. Teraz mają przestrzeń do wspólnych spotkań, do realizowania się przez pasję, uważają że tworzą zgrany zespół. Pytam czy tworzą rodzinę - z rozmysłem potwierdzają, że tak. Pytam o tremę - nieeee… nie znają tego uczucia, tzn. obcy im jest paraliżujący lęk przed występem. Każde z nich na co dzień zajmuje się czym innym, ale aktorstwo gra im w sercu. Aktorzy mimo woli?...
 

Teatr Ludowy Tradycja w Okleśnej działa od roku 1994 przy Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury Ludowej Gminy Alwerni. Zaprasza do współpracy znane postaci krakowskiego teatru. Kierownikiem jest Zbigniew Klatka (wprowadza do sztuk wyrafinowany humor) a teatr jest beneficjentem licznych nagród i wyróżnień.


Obecnie trwają przygotowania do Lekarz mimo woli Moliera. Nad scenariuszem pracował Marcin Kobierski (to także reżyseria) a Rafał Sadowski wprowadza na bieżąco koncepcję reżyserską. Zapewniam Was, że będzie się działo. Będzie wesoło, ale też zaskakująco!


 

Z tego zespołu tylko jedna osoba w dzieciństwie marzyła by grać. Zgadnijcie, która to osoba!370 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Głuchówki

bez instrukcji

Comments


bottom of page