top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

na Gwoźdźcu lub Stara Sztolnia - cz. I

Na granicy Tenczynka i Krzeszowic jest las. Gdyby jechać od Tenczynka prosto to dojedzie się do charakterystycznej Bramy Zwierzynieckiej, ale można skręcić w lewo przecinając tory i dojechać właśnie tam...

Gwoździec - nazwa miejsca magnetyzująca. Stara kopalnia, nieczynny kamieniołom górnojurajskich wapieni. Z wapiennikiem, ścieżkami wijącymi się pomiędzy wysokimi wzniesieniami, pozostałością nasypu kolejowego i zasypanym wejściem do sztolni.


zbocze kamieniołomu

Kiedy jechałam tam pierwszy raz myślałam, że to spacer na pół godziny. Kiedy już szłam przez las - wciąż odkrywałam nowe ścieżki, nowe widoki z kolejnych wzniesień, które koniecznie musiałam zobaczyć.


urokliwe ścieżki, leje krasowe

No i pytanie - co ma kamieniołom wapieni do sztolni?

Zacznijmy od kamieniołomu. W tym miejscu eksploatowano od lat dwudziestych do sześćdziesiątych ubiegłego wieku wapień (skalisty i płytowy). Dochodząc do wapiennika przecinamy ogromną łąkę. Wapiennik choć mocno zniszczony to ciągle robi imponujące wrażenie. Łąka opiera się o krawędź zrębu nad Rowem Krzeszowickim.


wapiennik na Gwoźdźcu

Kopalnia Krystyna - największa spośród ówczesnych kopalń założona przez rodzinę Potockich pod koniec XIX wieku. W maju 1895 roku rozpoczęto pogłębianie sztolni Krystyna do docelowej długości ponad dwa kilometry.

Po trzech latach budowy doszło do połączenia szybu kopalni Krystyna w Niedźwiedziej Górze z południowym zboczem Rowu. Służyła ona do wywożenia urobku wagonikami zaprzęgniętymi w konie.


ten teren to liczne leje krasowe

Jednak sztolni nie zobaczycie a nawet nie domyślalibyście się gdzie jej wylot się znajduje. Zerknijcie jeszcze raz na fragment o ogromnej łące, przy której stoi wapiennik. Tak! Wzgórze po prawej stronie to zasypane wejście do starej sztolni! Obecnie jest mocno zalesione i może tylko wapienny rumosz budzi jakieś zdziwienie. Sztolnia została zasypana po I wojnie światowej ponieważ eksploatacja zeszła na niższy poziom i bardziej funkcjonalny okazał się transport urobku szybem w Niedźwiedziej Górze.

Stare kopalnie, kamieniołomy i szyby rozpalają ciekawość. A jest ich tutaj naprawdę sporo, więc już teraz zapraszam na kolejny odcinek. Wkrótce.


zasypany wlot do sztolni Krystyna


255 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

kwiat paproci

po burzy

2 Comments


Guest
Apr 11, 2023

Dla dociekliwych: wylot Sztolni Krystyna jest kilkaset metrów na wschód od wapiennika.

Like

Guest
Apr 11, 2023

Szanowna Pani,

Sztolnia o której Pani pisze w powyższym tekście nie nazywa się "Sztolnia Krystyna"!

Sztolnia Krystyna łączy kopalnię Krystyna z Gwoźdźcem, ma dłogość ponad 2 kilometry i mieściły się w niej konie z wozami. Ta sztolnia o której Pani napisała jest bezimienna (no chyba, że ktoś dla siebie określał tą budowlę jakimś imieniem) i ma łącznie maksymalnie 40 metrów długości i dorosły człowiek nie jest w stanie się w niej wyprostować.

Proszę pisać rzetelne informacje.

Like
bottom of page