• Kinga

na Gwoźdźcu lub Stara Sztolnia - cz. I

Na granicy Tenczynka i Krzeszowic jest las. Gdyby jechać od Tenczynka prosto to dojedzie się do charakterystycznej Bramy Zwierzynieckiej, ale można skręcić w lewo przecinając tory i dojechać właśnie tam...

Gwoździec - nazwa miejsca magnetyzująca. Stara kopalnia, nieczynny kamieniołom górnojurajskich wapieni. Z wapiennikiem, ścieżkami wijącymi się pomiędzy wysokimi wzniesieniami, pozostałością nasypu kolejowego i zasypanym wejściem do sztolni.


zbocze kamieniołomu

Kiedy jechałam tam pierwszy raz myślałam, że to spacer na pół godziny. Kiedy już szłam przez las - wciąż odkrywałam nowe ścieżki, nowe widoki z kolejnych wzniesień, które koniecznie musiałam zobaczyć.


urokliwe ścieżki, leje krasowe

No i pytanie - co ma kamieniołom wapieni do sztolni?

Zacznijmy od kamieniołomu. W tym miejscu eksploatowano od lat dwudziestych do sześćdziesiątych ubiegłego wieku wapień (skalisty i płytowy). Dochodząc do wapiennika przecinamy ogromną łąkę. Wapiennik choć mocno zniszczony to ciągle robi imponujące wrażenie. Łąka opiera się o krawędź zrębu nad Rowem Krzeszowickim.


wapiennik na Gwoźdźcu

Kopalnia Krystyna - największa spośród ówczesnych kopalń założona przez rodzinę Potockich pod koniec XIX wieku. W maju 1895 roku rozpoczęto pogłębianie sztolni Krystyna do docelowej długości ponad dwa kilometry.

Po trzech latach budowy doszło do połączenia szybu kopalni Krystyna w Niedźwiedziej Górze z południowym zboczem Rowu. Służyła ona do wywożenia urobku wagonikami zaprzęgniętymi w konie.


ten teren to liczne leje krasowe

Jednak sztolni nie zobaczycie a nawet nie domyślalibyście się gdzie jej wylot się znajduje. Zerknijcie jeszcze raz na fragment o ogromnej łące, przy której stoi wapiennik. Tak! Wzgórze po prawej stronie to zasypane wejście do starej sztolni! Obecnie jest mocno zalesione i może tylko wapienny rumosz budzi jakieś zdziwienie. Sztolnia została zasypana po I wojnie światowej ponieważ eksploatacja zeszła na niższy poziom i bardziej funkcjonalny okazał się transport urobku szybem w Niedźwiedziej Górze.

Stare kopalnie, kamieniołomy i szyby rozpalają ciekawość. A jest ich tutaj naprawdę sporo, więc już teraz zapraszam na kolejny odcinek. Wkrótce.


zasypany wlot do sztolni Krystyna

Robiąc niniejszy wpis korzystałam z http://warsztatygornicze.pl/wp-content/uploads/2001_39.pdf oraz https://geotyda.pl/miejsca/kra/stara_sztolnia.php )


#starasztolnia #gwoździec #nagwoźdźcu #kamieniołom #tenczynek #krzeszowice

Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer