top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

Orlej resort & spa

Nie trzeba jechać daleko by zakosztować zbawiennych dla naszej urody zabiegów na bazie najwyższej klasy surowców naturalnych. Witamy w Orlej Resort & Spa, zaledwie 100 metrów w kierunku wschodnim od drogi przecinającej las tuż za szlabanem. Przywita Was wypływająca ze szmerem żywa woda spod skał. To tutaj się zaczyna nasz resort & spa. Prawdziwe atrakcje czekają jednak nieco wyżej. Idąc rozdartym jarem traficie na glinki. Nie, nie rzucają się w oczy, są szare - ale jakże cenne w kosmetyce. Tutaj też możecie skorzystać ze wspaniałych kąpieli błotnych (najlepiej do tego nadają się klapki oraz lekkie sandałki - tuż po deszczu) oraz leczniczych masaży i biczy ziołowych (pamiętajcie o krótkich spodenkach). To wszystko w cudownie zadrzewionym parku na pofalowanych wzniesieniach poprzecinanych urokliwymi strumykami. Przed powrotem nie zapomnijcie zaopatrzyć się w pamiątkowe upominki dla najbliższych w jednym z licznych sklepików. Liczymy, że podobało się Wam i zechcecie nas znowu odwiedzić!

Ważne! Nie pokrywamy kosztów pralni.
Iły kaolinowe jurajskie popularnie zwane glinkami ogniotrwałymi lub grójeckimi czy mirowskimi ze względu na ich bogate złoża i długą tradycję wydobywania w tych miejscowościach to kolejne bogactwo naszego regionu. Wydobywane były od 2 połowy XIX wieku.


Ślady glinek ogniotrwałych w postaci hałd stwierdzał również St. Zaręczny na południe od Zalasu oraz w Głuchówkach. Bardzo interesujący profil z zachodniej części Zalasu podaje St. Zb. Różycki. http://www.keuper.us.edu.pl/02_Keuper-literature/Znosko%201955%20Retyk%20i%20lias.pdf

Obecnie jedyne odsłonięcie glinek grojeckich znajduje się w przekopie kamieniołomu Orlej w pobliżu Zalasu. To duże zbocze i graniczy z Rybną. Być może również po stronie Rybnej glinki występują, brak na ten temat danych, ale myślę, że można je zaobserwować.

Glinka ogniotrwała – ilasta skała osadowa o barwie od jasnoszarej do brunatnoczarnej, niekiedy czerwonawa. Jej głównym składnikiem jest kaolinit, prócz tego zawiera illit, kwarc, rutyl i zwęglone szczątki roślinne. Dobrej jakości glinkę ogniotrwałą cechuje plastyczność. Używana jako surowiec w produkcji materiałów ogniotrwałych m.in. w przemyśle ceramicznym. Cegły z glinki ogniotrwałej służą do wyrobu cegieł lub płytek umieszczanych np. we wnętrzu pieców, kominków, kominów. Zwykle wytworzone materiały wytrzymują temperaturą do 1650°C. wikipedia

Glinką, którą nazbierałam podczas spaceru - bardzo dobrze się bawiłam i nawet ulepiłam to i owo. Do samodzielnego wykorzystywania w kosmetyce - nie zachęcam, ale do lepienia polecam!


117 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

wyrobisko

u Piekła bram

60 stopni

Comments


bottom of page