top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

żółto za uszami

...byłoby, gdyby je miał, ale czy ktoś słyszał, żeby wąż miał uszy? Te plamki powinny nam dawać jasny komunikat - "to ja - zaskroniec, nic ci nie zrobię".

Zaskroniec zwyczajny w tylnej części głowy ma dwie jaskrawe plamy. To właśnie żółtym lub żółto-pomarańczowym kleksom „za skroniami” zaskroniec zawdzięcza swoją nazwę. Charakterystyczną cechą zaskrońca są również okrągłe źrenice. Długość ciała zaskrońca dochodzi do 150 cm (samica) i 80 cm (samiec). Jego głowa jest spłaszczona grzbietowo i słabo oddzielona od reszty ciała*

Zaskroniec przepada za podmokłymi łąkami, cienistymi strumykami, wilgotnymi zaroślami.

W Rybnej spotkałam go kilkukrotnie. Takie spotkanie zawsze wywołuje emocje - ma plamki, nie ma? To co pełza zwykle budzi w nas niepokój.

Ostatnio natknęłam się na zaskrońca na Bednarzach, dokładnie w tym samym miejscu gdzie przed rokiem, w wodach Rybnianki. Właśnie wracał z obiadem w paszczy - wystawała jeszcze połowa żaby. Gad połykający płaza. Chciałam mu zrobić zdjęcie z przodu (im dwojgu), ale było mu to chyba nie w smak. Wypluł obiad i popatrzył na mnie dokładnie tak samo jak mój kot kiedy próbuję mu wcisnąć tabletkę do pyska. No to nic tu po mnie. Przepraszam za odrywanie od posiłku.

Zaskrońce żywią się żabami, rybami i małymi gryzoniami. Młode zaskrońce gustują w kijankach, dżdżownicach, małych rybach i larwach traszek. Gady te swoją zdobycz połykają w całości, a ze względu na sztywną budowę ciała zaskrońce nie oplatają się wokół swojej ofiary.*
*https://www.ekologia.pl/ciekawostki/zaskroniec-opis-wystepowanie-i-zdjecia-gad-zaskroniec-ciekawostki,19767.html


76 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Łysa Góra

zgubna zieleń

Comments


bottom of page