top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

na wojennym szlaku czyli dziewczyny i bunkry


Dziś. 7 rano, niewiarygodnie piękna pogoda po ostatnich opadach. Idziemy z Małgosią szukać czułówkowskich bunkrów. Jest dobrze przygotowana, w dłoni wydrukowane mapki. Pomysł na wycieczkę do bunkrów zrodził się przed ponad rokiem kiedy Małgosia prowadziła mnie "ścieżką do raju" z widokiem na Kajasówkę. Zna dobrze te okolice, będąc dzieckiem razem z innymi robiła liczne eskapady.

Sierpień 1944. Niemcy wykorzystując mieszkańców Czułówka rozpoczynają budowę fortyfikacji - powstanie w sumie 13 obiektów stanowiących punkt oporu. Prace prowadzono w dzień i w nocy. Wybudowano obiekty typu: stanowisko okrężne mogące pełnić funkcję obserwacyjną i bojową, schron bierny piechoty w wersji standardowej i z peryskopem oraz ukrycie dla działa przeciwpancernego wraz z zapasem amunicji.

Lata 1960-1970. Wokół jednego z bunkrów przez długi czas zbierała się taka masa wody, że Pan Staszek wraz z innymi dziećmi chodzili tam łapać ryby, które prawdopodobnie zostały "zniesione" przez ptaki. Pan Staszek jest synem jednego z ówczesnych pracujących przy budowie fortyfikacji.

Przełom 1944/1945. Prace zakończono późną jesienią, zimą nie prowadzono prac, a wkrótce Niemcy zaczęli się wycofywać.

Dziś.Droga 780 a po obu jej stronach sieć poniemieckich fortyfikacji. Jadąc tą drogą niech nie przyjdzie Wam do głowy, że kępy drzew i zagajniki pośród pól są ozdobą same w sobie - każdy z nich ukrywa fortyfikacje polowe z 1944 roku, wchodzące w skład linii b1-Stellung. Dziś obrosły nie tylko drzewami ale niestety również stertą śmieci. Do kilku nie dotarłyśmy. Do jednego zeszłam (zeskoczyłam) ale okazał się zaślepiony betonem po obu bokach - trudno. Planujemy kolejny wypad późną jesienią lub wczesną wiosną, z pewnością odwiedzimy te pominięte dzisiaj.

Jadąc drogą 780 przez Czułówek zwolnijcie trochę i pomyślcie jaki kawałek historii przecinacie...

p.s. start do wycieczki umilił nam opowieściami Pan Staszek, dziękujemy

p.s. Małgosi dziękuję za wycieczkę a Sebastianowi za masę ciekawych informacji

p.s. zlokalizowanie fortyfikacji ułatwi Wam wikimapia.org

320 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

poligon

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page