• Kinga

na wojennym szlaku czyli dziewczyny i bunkry


Dziś. 7 rano, niewiarygodnie piękna pogoda po ostatnich opadach. Idziemy z Małgosią szukać czułówkowskich bunkrów. Jest dobrze przygotowana, w dłoni wydrukowane mapki. Pomysł na wycieczkę do bunkrów zrodził się przed ponad rokiem kiedy Małgosia prowadziła mnie "ścieżką do raju" z widokiem na Kajasówkę. Zna dobrze te okolice, będąc dzieckiem razem z innymi robiła liczne eskapady.

Sierpień 1944. Niemcy wykorzystując mieszkańców Czułówka rozpoczynają budowę fortyfikacji - powstanie w sumie 13 obiektów stanowiących punkt oporu. Prace prowadzono w dzień i w nocy. Wybudowano obiekty typu: stanowisko okrężne mogące pełnić funkcję obserwacyjną i bojową, schron bierny piechoty w wersji standardowej i z peryskopem oraz ukrycie dla działa przeciwpancernego wraz z zapasem amunicji.

Lata 1960-1970. Wokół jednego z bunkrów przez długi czas zbierała się taka masa wody, że Pan Staszek wraz z innymi dziećmi chodzili tam łapać ryby, które prawdopodobnie zostały "zniesione" przez ptaki. Pan Staszek jest synem jednego z ówczesnych pracujących przy budowie fortyfikacji.

Przełom 1944/1945. Prace zakończono późną jesienią, zimą nie prowadzono prac, a wkrótce Niemcy zaczęli się wycofywać.

Dziś.Droga 780 a po obu jej stronach sieć poniemieckich fortyfikacji. Jadąc tą drogą niech nie przyjdzie Wam do głowy, że kępy drzew i zagajniki pośród pól są ozdobą same w sobie - każdy z nich ukrywa fortyfikacje polowe z 1944 roku, wchodzące w skład linii b1-Stellung. Dziś obrosły nie tylko drzewami ale niestety również stertą śmieci. Do kilku nie dotarłyśmy. Do jednego zeszłam (zeskoczyłam) ale okazał się zaślepiony betonem po obu bokach - trudno. Planujemy kolejny wypad późną jesienią lub wczesną wiosną, z pewnością odwiedzimy te pominięte dzisiaj.

Jadąc drogą 780 przez Czułówek zwolnijcie trochę i pomyślcie jaki kawałek historii przecinacie...

p.s. start do wycieczki umilił nam opowieściami Pan Staszek, dziękujemy

p.s. Małgosi dziękuję za wycieczkę a Sebastianowi za masę ciekawych informacji

p.s. zlokalizowanie fortyfikacji ułatwi Wam wikimapia.org

#punktoporuczułówek #fortyfikacje #Czułówek #bunkry

283 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

łączniczka

cmentarzysko

Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer