top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

toast za Seyval Blanc, rocznik 2017!


Umawiam się na spotkanie pod wieczór i choć państwo Politowie co dopiero wrócili do domu z przyjemnością prowadzą mnie na górę. Wzdłuż drogi do winnicy wąwóz - jeden z najpiękniejszych w Rybnej, owiany historią z czasów II wojny światowej. Teraz otwierają przede mną białe wrota do zielonego raju. Ten raj wznosi się na wysokości ok. 320 m npm. Za plecami mam zachodzące słońce, przed oczami za chwilę w oddali ujrzę klasztor bielański. Już wiem, że gospodarze mają szczęście oglądać z tego jednego miejsca i wschody i zachody słońca. No więc ja też tu wrócę o świcie.

Białe, różowe, czerwone - trzy kolory, cała paleta smaków. Teraz tu jednak dominuje jeden kolor - zielony. Wino z Zagrabia. Z Rybnej, z winnicy państwa Marty i Marka Politów, z ich marzeń, ciężkiej pracy i z pewnością szczęścia. A skąd się biorą marzenia? Nie mogłam uwierzyć - ze wspólnie obejrzanych dwóch filmów.

To kiedy po obejrzeniu tych dwóch filmów postanowili założyć winnicę - taką niewielką, właściwie na własne potrzeby to posadzili sadzonki na powierzchni 10 arów. Był rok 2009. Już wtedy winnica pochłaniała mnóstwo energii. Skąd wiedzą jak uprawiać winorośl i o nią dbać? Z wertowania książek, poradników, spotkań z innymi hodowcami i z własnego czasem bolesnego doświadczenia. Był czas kiedy trzeba było ogrzewać zimą sadzonki ogniskami pomiędzy nimi by nie przemarzły...

Pani Marta zna każdą winorośl, to ona dba o przycinanie, widzę jak pewnie ale delikatnie dotyka liści i pędów.Kilka lat ciężkiej pracy zaowocowały... decyzją o powiększeniu areału. Marzenie, hobby, sposób na życie, pasja.

Poznaję nowe słowa:

- Guyot – forma prowadzenia krzewu;

- Ramie poziome – inna forma prowadzenia tzw. Forma Royat

- Łoza – pęd zeszłoroczny (zeszłoroczna latorośl), z której w tym roku wyrastają latorośle;

- Latorośl – pęd tegoroczny, na którym rosną owoce.

Na Zagrabiu uprawia się odmiany na wina białe: Seyval Blanc, Sibera, Serena, Johanniter, Bianca, La Crescent oraz na wina czerwone: Rondo i Regent.

Ale by wznieść toast to oprócz winorośli i ciężkiej pracy potrzeba jeszcze winiarni i... ciężkiej pracy. Zaglądamy do piwniczki. Pomieszczenie z pięknych starych cegieł, proste oświetlenie potęgujące wrażenie klasyki. No i to półwytrawne Syval Blanc... To był udany rok - 2017. Wznieśmy toast!

p.s. bardzo dziękuję państwu Marcie i Markowi za poświęcony czas i gościnę. W winnicy można urządzić również szereg imprez. Więcej na temat pasji Państwa Politów na stronie www.winnicazagrabie.pl

Filmami, które uruchomiły wyobraźnię a marzenia zamieniły w czyn są "Dobry Rok" i "Spacer w chmurach"

104 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Łysa Góra

zgubna zieleń

bottom of page