top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

zgrzyt ostrza na skale


Nasz cel - jaskinie na Wrzosach. Już minęliśmy dwie i idziemy w stronę trzeciej a nawet zaczynamy rozmowę o wspinaczce na Wrzosach i nazwach skał w nomenklaturze wspinaczy kiedy dostrzegamy osobę w kasku pod skałą pospinaną linami i wydającą łagodne polecenia do góry. Po chwili widać kolejną osobę - kilka metrów nad ziemią, przypiętą do skały.

Drytooling - rodzaj wspinaczki zimowej z wykorzystaniem sprzętu typowego dla wspinaczki lodowej (takiego jak np. czekany i raki) na nieoblodzonych drogach skalnych. W Polsce wspinanie drytoolowe dozwolone jest jedynie w specjalnie do tego celu przeznaczonych rejonach - wikipedia.pl

Poznajemy Patryka i Marcina. Patryk póki co jest na dole, Marcin przypięty do skały. Rozmawiamy o Wrzosach. Patryk po dwuletniej przerwie wrócił na Wrzosy. To jedno z nielicznych miejsc gdzie można wspinać się zimą. Panowie oprócz kasków mają raki. No tak, wspinacze latem wyglądają nieco inaczej. Ściana nazywa się Nora i jest jedną z nielicznych drytoolowych. Zagaduję o jaskinie - nie mają pojęcia, że są - a okazuje się, że "obozowisko" mają przy wejściu do jaskini. Do największej jaskini na Wrzosach...

Jedni żyją jaskiniami, inni skałami. Tych na Wrzosach jest sześć: Kuźnia, Masyw Wolfgang (Gulliś), Ołtarz, P.I.S, Turnia z Bluszczem i właśnie Nora. Ale i skały mają swoje drogi (linie). Nora ma ich jedenaście, żyją własnym życiem, mają nazwy (np Ziemniaczana Rysa, albo Zupełnie Inna Melodia). Rozmawiam jeszcze ze wspinaczami kiedy Sebastian wspina się na na szczyt - jest stromo, ale to nie "linia". Tam na górze kolejne dwie osoby przygotowujące się do zejścia. Wspinam się więc i ja. Liny wokół drzewa, liny do asekuracji łączą mężczyzn, którzy rozmawiając powoli kierują się do urwiska.

Nie rozpraszamy, życzymy powodzenia i idziemy dalej. Jedni żyją skałami, inni jaskiniami...

Przygotowując niniejszy wpis korzystałam z informacji na stronach:

https://wspinanie.pl/2007/10/dolina-wrzosy-drytoolowo/ - z tej strony również pomysł na tytuł

Współautorem zdjęć jest Sebastian, dziękuję bardzo za możliwość publikacji

UWAGA! Wspinanie się wymaga doskonałego sprzętu i przygotowania oraz znajomości technik wspinaczkowych. Osoby zainteresowane wspinaniem się powinny kontaktować się z właściwymi organizacjami.

123 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

po burzy

Łysa Góra

bottom of page