top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

magia drzew albo drzewa magiczne


Dają schronienie ptakom, miejsce odpoczynku zmęczonym, są oazą dla oczu, mogą stanowić wyraz kultu i wierzeń - drzewa. Obsadzamy nimi pola, ogrody, otaczamy sentymentem.Ile mamy tych wyjątkowych drzew w Rybnej? Dwa, trzy, więcej? A może każdy ma swoje?

Lipa - nad Skotnicą. Jest już zupełnie sponiewierana, uderzył w nią piorun, paliła się - a mimo to ma siłę do życia. Jest widoczna z wielu miejsc i wiele dróg do niej prowadzi . Wisi na niej drewniana kapliczka z obrazem Matki Boskiej i modlitwą.


Sosna (Sosenka) - najbardziej rozpoznawalne drzewo w Rybnej, nawet ulica prowadząca do niej to "Pod sosenkę". Legenda mówi, że były trzy sosny w tym miejscu a kiedy wybuchła I wojna światowa i młodzi mężczyźni musieli iść na front - ojciec trzech synów zamówił i zawiesił kapliczkę na jednej z sosen modląc się by wszyscy synowie wrócili z wojny - i tak się stało.


Dąb i jesiony na terenie parku przy Dworze Rostworowskich - to oficjalne pomniki przyrody w Rybnej. Cały park jest wyjątkowo zadbany i z pewnością stanowi wyjątkowe domostwo dla zamieszkujących go ptaków, bo i ilość domków na drzewie może na to wskazywać.


33 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

wiosna

Poniedziałek

u zbiegu wód

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page